ДЛЯ ВАС,БАТЬКИ

 

«Магічні слова» батьків для спілкування з дитиною


 

  •  Я тебе люблю. Дитина має вірити в те, що її люблять саму, а не «за щось». Ніколи не повязуйте свою любов до дитини за певними умовами або з тим, що дитина робить: «Спочатку прибери в кімнаті, а потім я обійму тебе», «Ти мені збрехав, тепер я тебе не люблю!» тощо. Дитині буде більш зрозуміло, якщо ви запевните її в своїй любові, висловите свої почуття, а потім вкажете на проступок: «Я дуже тебе люблю, але мене дуже засмучує, що ти ображаєш братика».

  • Я радий(-а), що ти в мне є. Дитина, особливо молодшого шкільного віку, вірить, що може впливати на навколишній світ. У жодному разі не висловлюйтеся на кшталт: «Це не через тебе!», «Якби ж тебе не було взагалі..».  Адже навіть  якщо ви одразу попросите вибачення за ці слова, і дитина вам щиро пробачить, вони все одно назавжди залишать відбиток в її серці.

  •  Я тебе розумію. Для дитини велике горе, коли вона загубила улюблену іграшку чи посварилася з другом. Обовязково підтримайте дитину у такій ситуації «теплими» висловами: «Я тебе розумію, це неприємна ситуація, але не слід засмучуватися, треба думати про хороше».

  •  Ти все зможеш. Дітям завжди потрібні заохочення та схвалення. Вислови «Добре зробив!», «Я впевнений, ти впораєшься!», «Ми тобою пишаємось!» тощо надихають дитину.

  • Я тобі довіряю. Дитина з великим запалом прагне виправдати наданий їй кредит довіри. Не зважайте, якщо у неї не все виходить, ліпше похваліть за спробу зробити щось правильно. Якщо є дитина постійно чує вислови на зразок: «На тебе не можна покластися…», «Із тобою ніколи не знаєш…», - не дивуйтеся, якщо вона замкнеться в собі або робитиме все навпаки, бо ж від неї все одно нічого іншого не очікують.

  • Ми завжди з тобою. Упевненість дитини в тому, що батьки їй завжди прийдуть на допомогу, дасть змогу багато що подолати.

Шановні батьки!

Дитина виростає щасливою і впевненою в собі, коли відчуває вашу підтримку. Адже їй важливо постійно отримувати позитивні «послання» від близьких дорослих.

Не забудьте поєднувати «магічні слова» з відповідними вчинками,

і ваша дитина буде щасливою!

 Пам’ятка для батьків/опікунів, чиї діти були викрадені або примусово переміщені до росії.

 

Допоможемо повернути вашу дитину!

Війна розлучила тисячі родин. Якщо ви втратили зв’язок зі своєю дитиною через бойові дії або підозрюєте, що вона може бути в росії чи на окупованих територіях України — не намагайтеся діяти самостійно, це небезпечно.

Звертайтеся до Української мережі за права дитини, яка вже допомогла багатьом родинам возз’єднатися зі своїми дітьми. Ми забезпечимо вам необхідну підтримку та допоможемо повернути ваших дітей додому.

☎️ Українська мережа за права дитини: +38 (050) 015 58 46

📱 Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України: +38 (050) 562-03-13

📞Гаряча лінія Офісу Омбудсмана: 0800-50-17-20

 

 

ПЕРША ДОПОМОГА У РАЗІ СОНЯЧНОГО УДАРУ

Разом із приємним теплом та вітаміном D літня погода несе із собою небезпеку перегрівання. Тривале перебування на сонці може спровокувати сонячний удар. Це відбувається, коли тіло більше не може контролювати свою температуру, і вона швидко підвищується, механізм потовиділення дає збій, і людина не може охолодитися. 

Першими симптомами перегрівання можуть бути:

втома, запаморочення, головний біль,

нудота, 

надмірне потовиділення,

шкіра стає блідою та липкою або виникає висип,

прискорене дихання або серцебиття,

підвищена температура,

сильна спрага,

слабкість.

Такий стан називають тепловим виснаженням, і зазвичай він не потребує екстреної медичної допомоги, якщо вчасно перемістити людину в прохолодне місце і вжити усіх необхідних заходів для її охолодження.

Перша допомога у разі перегрівання

Якщо у людини спостерігаються симптоми перегрівання:

перемістіть її в затінок або у прохолодне приміщення, зніміть з неї зайвий одяг,

використовуйте для охолодження холодну ванну або компреси зі змоченою у воді тканини, за наявності прикладіть пакети з льодом під пахви та у пахових складках, давайте пити холодну воду маленькими ковтками, виміряйте температуру тіла та, за потреби, продовжуйте охолодження.

Якщо симптоми тривають довше за пів години або стан людини погіршується, може йтися про сонячний удар – дзвоніть на номер 103.

 

Обов’язково викликайте «швидку», якщо в постраждалого:

висока температура тіла (39 ºС і вище),

блювання, судоми, дезорієнтація, зміни стану свідомості, невиразне мовлення, 

втрата свідомості.

Дуже важливо, щоб постраждалий вчасно отримав допомогу, адже сонячний удар може закінчитися смертю.

Щоб вберегтися від перегрівання, пийте багато води та закривайте тіло та голову одягом із натуральних тканин. Уникайте сонця з 11:00 до 16:00 та користуйтесь протисонцевими засобами.

  ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ - ВІДПОВІДАЄ ПРОГРАМІ НУШ

                                    ВИВЧАЮ — НЕ ЧЕКАЮ
ЗАСТОСУНОК ДЛЯ УЧНІВ ТА УЧЕНИЦЬ 1-4 КЛАСІВ, З ЯКИМ НАВЧАТИСЯ ВЕСЕЛО І ЦІКАВО.  
   КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ                                ЩОДО ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ


  Основні оздоровчі моменти щодо відновлення сил та поліпшення стану здоров’я дітей відбуваються влітку.
   Саме в цей час діти максимально повинні бути на свіжому повітрі. Використати цей період необхідно дбаючи про повноцінне загартування повітрям, сонцем і водою.
   Загартування - один із найважливіших заходів профілактики захворювань, зміцнення здоров’я дітей.
   Важливою умовою загартування є послідовність і систематичність проведення різних процедур. До водних і сонячних ванн діти можуть переходити лише після того, як звикнуть до повітряних ванн. До обливання можна переходити тільки тоді, коли вони звикнуть до обтирання, а до купання - коли звикнуть до обливання.
   Загартування повітрям: повітряні ванни в приміщенні (діти мають їсти, гратися і спати в теплу погоду при відчинених вікнах);
повітряно-сонячні ванни (на прогулянках, які організовуються кожного дня по два-рази).
   Проводити прогулянки слід за будь-якої погоди. При загартуванні повітрям дуже важливо правильно одягати дитину, відповідно до сезону і погоди, щоб забезпечити їй вільну рухливість і необхідний тепловий комфорт. Важливо стежити, щоб діти не перегрівалися.
  Загартування водою:обтирання (починати загартування водою можна з вологого обтирання (1-2 хвилини) спочатку з рук та шиї. Далі - обтирати до пояса, потім ноги. Температура води від +32 градусів до С +20 градусів С;
обливання (після прогулянки також можна обливати ноги дітей нагрітою на сонці водою з поліетиленових пляшок);
купання (у гумових басейнах, встановлених на подвір’ї чи на майданчиках).
  Загартування сонцем:
  Дітям рекомендується короткотривале перебування на сонячній ділянці. Вкрай обережно сонячні ванни проводяться дітям від 1 до 3 років.перші сонячні ванни треба приймати при температурі повітря не нижче +18 градусів С. Тривалість їх не повинна перевищувати 5 хвилин (далі додавати по 3-5 хвилин, поступово доводячи до години);
загорати можна часто, але нетривало, кращий час для засмаги у середній смузі - від 9 години ранку до 12 і 16-18 годин;
приймати сонячні ванни найкраще ранком, коли повітря особливо чисте і ще не занадто пекуче, а також ближче до вечора, коли сонце хилиться до заходу;
не рекомендується загоряти безпосередньо перед їжею і відразу після неї, сонячні ванни можна приймати через 30-40 хвилин після сніданку, а закінчувати не менш ніж за годину до чергового прийому їжі;
під час відпочинку або розмови з дітьми не можна садити або ставити їх обличчям до сонця;
абсолютним протипоказанням до проведення сонячних ванн є температура повітря +30 градусів С;
слід пам’ятати, що водні процедури дітям проводять після сонячних ванн, а не до них.
Деякі поради батькам та вихователям для проведення ігор з дітьми та занять з фізичної культури
 Влітку використовуються такі спортивні ігри, як бадмінтон, городки, ігри з м’ячем з елементами футболу та баскетболу; рухливі ігри (з ходьбою, бігом, рівновагою; з повзанням і лазінням; з киданням і ловлею предметів; зі стрибками; на орієнтування у просторі).
   Під час літньої спеки ігри з бігом або стрибками доцільно організовувати у другій половині дня, у затишку.
 Влітку заняття з фізкультури мають відрізнятися динамічністю, швидкою зміною діяльності. Не треба забувати і про ранкову гімнастику. Влітку ранкову гімнастику обов’язково проводити на повітрі. В теплу погоду діти мають робити гімнастику в трусиках і майках, по можливості, босоніж.
   Крім оздоровчого ефекту, фізичні вправи діють тренувально на організм дитини, збільшують розумову і фізичну працездатність, дозволяють збільшити рівень фізичних якостей, впливають на формування і подальше удосконалення життєво важливих рухових умінь і навичок (плавання, ходьба на лижах і т.д.).
    Регулярне застосування фізичних вправ і загартовуючих факторів покращує життєвий тонус організму, загальний стан імунної системи, функції вегетативних систем та Тепла погода за вікном дає можливість частіше бувати на свіжому повітрі і ходити босоніж. Особливо корисно робити це дітям. Пробіжки, ходьба босоніж по різних поверхнях допомагають ніжкам розвиватися, позитивно впливають на розвиток ходи і постави.

Розвиток ніг дитини - складний процес. Від самого народження він має зовсім плоску стопу. Тому перші роки життя потрібно правильно вибирати взуття, шкарпетки, колготки. Взуття бажано купувати нове, без дефектів і деформацій. Ортопеди радять взувати дитину тоді, коли вона навчилася ходити. Малюки, які повзають або роблять перші невпевнені кроки, прекрасно обходяться без взуття. Відносно шкарпеток і колготок, вони не повинні здавлювати пальчики.

Навіть коли ми навчили дитину ходити, влітку варто дозволяти знімати взуття, якщо це дозволяють обставини. Босоніж потрібно ходити по природних поверхнях, оскільки вони не є абсолютно плоскими і твердими (на відміну, наприклад, від підлоги у квартирі, або асфальту у місті), і це забезпечує природний розвиток ніжок.

Чому ходити босоніж - це важливо?

Ходьба босоніж «звільняє» ніжки дитини, сприяє природним рухам колін і стегон, таза. Це впливає на весь опорно-руховий апарат, на хребет.

Зміцнення імунної системи

Зміна температури при контакті стопи з різними поверхнями загартовує, покращується кровообіг. Особливо добре це можна спостерігати під час відпочинку на морі або озері. Не бійтеся холодної води. Літо - це найкращий час поступово звикати до подібних процедур. Результат - менше осінніх застуд і міцний організм вашої дитини.

Покращення балансу

Ноги по черзі торкаються землі, дитині легше утримувати координацію. Було доведено, що босі діти рідше падають. Крім цього, при ходінні босоніж дитина вчитися пом'якшувати кроки, менше напружувати ноги. На жаль, взуття ускладнює цей процес.

Правильна робота ніг і навчання ходінню

Аби навчитися ходити, малюкові потрібно докласти багато зусиль. Збереження балансу - перший крок на шляху до хорошого результату. У той же час дитина підтягує ніжки, стискає пальчики, рухає щиколотками. Ці природні рухи легше робити без взуття.

Ходьба босоніж дозволяє тренувати ноги природним чином. Під час таких прогулянок Формується звід стопи, зміцнюються м'язи і зв'язки.

Ось чому ми повинні купувати перше взуття, коли малюк починає вільно гратися не тільки вдома, але і на вулиці.

Контакт з різними поверхнями

Ходьба босоніж дозволяє відчути різні поверхні на дотик. Завдяки цьому малюк вчиться пристосовувати кроки до твердості, форми та структури поверхні, по якій гуляє.

Відзначимо, що перед прогулянками босоніж потрібно перевірити майданчик, по якому ви збираєтеся ходити. Якщо на даний момент немає можливості пройтися по чистій землі, траві або піску, не варто ризикувати безпекою ніжок дитини і своїх ніг. У такому разі для ходіння босоніж краще купити масажний килимок (він імітуватиме природні нерівні поверхні), а на вулицю взувати легкі зручні босоніжки або туфельки. Літнє взуття від Memo ми рекомендуємо клієнтам Babyfoot. Це чудові, яскраві моделі з козячої шкіри, в яких дитині буде зручно проводити своє літо

 

 РОЛЬ СІМ’Ї У ФІЗИЧМУ ВИХОВАННІ ДІТЕЙ

Важливу роль у фізичному вихованні дітей відіграє сім’я. Категорично і однозначно визначав роль батьків у вихованні дітей Ж. Руссо. Він вважав, що той, хто не може виховувати дітей, не повинен їх мати, і ні бідність, ні робота, ні повага людей не позбавляють батьків від обов’язку виховувати самому своїх дітей.

Першими вчителями маленької дитини стають її батьки, але часто процес навчання розпочинається раніше, ніж вони встигають усвідомити цей факт. Діти засвоюють спосіб життя батьків, у сім’ї закладаються основи багатьох умінь, навичок і звичок, виробляються оціночні судження та изначається життєва позиція підростаючого покоління.

  Це певною мірою стосується і ставлення до фізичної культури, до активного використання її засобів у побуті — для зміцнення здоров’я, всебічного розвитку і змістовної організації дозвілля.

Аналізуючи ступені освітньо-виховної системи, першим завданням дошкільного виховання є фізичний розвиток дитини. Найкращі наслідки у вихованні дітей дошкільного віку може дати співпраця родини і дитячого садочка. Це дозволяє дотриматись єдності у напрямах і методах виховання.

Функції батьків в організації фізичного виховання дітей можна згрупувати таким чином:

  • створення необхідних матеріально-технічних умов для занять удома;
  • контроль і сприяння дотриманню дітьми режиму дня, правил особистої гігієни, загартування, виконанню ранкової гімнастики і домашніх завдань;
  • особиста участь у змаганнях сімейних команд, днях здоров’я, спортивно-художніх вечорах, фізкультурно-художніх святах, іграх, розвагах, прогулянках;
  • організація змагань та ігор на дитячих майданчиках за місцем проживання.
  •  

Отже, успішне розв’язання завдань фізичного виховання дітей можливе лише за умови спільних, погоджених дій дошкільного закладу і сім’ї.

Оздоровлення і загартування дітей, формування постави, розвиток рухових і виховання моральних та вольових якостей засобами фізичної культури здійснюють дитячий садок і сім’я разом.

Щодо формування у дітей звички розумно проводити дозвілля, гігієнічних навичок, тут головну роль відіграє сім’я. Умовний розподіл обов’язків свідчить про те, що ані дитсадок без сім’ї, ані сама сім’я без дитсадка не зможуть успішно гартувати молоде покоління.

ПОРУШЕННЯ ПОСТАВИ

Порушення постави в дітей – небезпечна хвороба. Викривлення легко можуть помітити батьки на початковій стадії, якщо уважно стежитимуть за цим, щомісяця оглядаючи дитину в положенні стоячи в максимально розслабленому стані.

Огляд здійснюють біля стіни, на яку закріплено аркуш паперу з горизонтальними лініями. На фоні ліній краще виявити асиметрію. Оглядають дитину з різних боків, тому що деякі недоліки видно лише у відповідних позах. Наприклад, сколіоз легше побачити, коли дитина нахиляється вперед.

Під час огляду необхідно звернути увагу на рівень і симетричність розміщення лопаток, трикутників на рівні талії – проміжок між боковою площиною тулуба й опущеними донизу руками. Оглядаючи грудну клітку, зверніть увагу на окремо випнуті ребра, на форму грудної клітки, кругоподібні лопатки, що стирчать, круглу спину (сутулість), опущену голову, зміщення грудної клітки вперед, опуклий живіт (пласка спина) тощо.

Відхилення, за якими можна запідозрити викривлення хребта, – це асиметрія лопаток та плечей, опущення одного плеча або однієї лопатки, м’язовий вузлик уздовж хребта на одному боці хребта, різна довжина ніг. За найменшої підозри порушення постави необхідно звернутися до спеціаліста.

                                              Профілактика порушень  у дітей                                                          

Повноцінно харчуватися, щоб зростаючому організмові вистачало калорій, мінеральних речовин, мікро- і макроелементів, вітамінів і всього іншого, що міститься у здоровій їжі.

Спати на рівному ліжку з жорстокою підставою і м’яким матрацом, з невисокою, бажано спеціальною ортопедичною подушкою. Тоді нормальні фізіологічні вигини хребта будуть зберігатися і під час сну. Привчіть дитину спати на спині або на боці, а не на животі або скрутившись «калачиком».

Одягайте дітей відповідно до їхнього фізичного розвитку. Ніколи не купуйте одяг «на виріст».

Дитині необхідно побільше рухатися і хоча б по 20-30 хвилин у день займатися фізкультурою.

Спортивні гуртки – це прекрасно, але вид спорту і інтенсивність навантажень слід підбирати у відповідності зі станом здоров’я. Найменш небезпечні і найбільш корисні для хребта – плавання, танці, лижі, ковзани, художня гімнастика та інше. Приймають у ці секції дітей з 5 — 6 річного віку.


ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧА РОБОТА ВДОМА


Шановні батьки, піклуючись про фізичний розвиток, оздоровлення та загартовування Вашої дитини вдома, користуйтеся низкою наданих порад:


  • П ривчайте дитину до дотримання вдома режиму дня, санітарно-гігієнічних та культурно-гігієнічних вимог.


  • Виконуйте щоденно разом з дитиною ранкову гімнастику, проводьте загартувальні процедури, виходьте на прогулянку.


  • Облаштуйте в квартирі спортивний куточок.


  • Розвивайте в дитини вміння виконувати вправи з основних рухів - вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, утриманні рівноваги, виконанні вправ із м'ячем.


  • Грайте разом з дитиною в рухливі та спортивні ігри, які сприяють розвитку гнучкості, швидкості, спритності, зокрема на свіжому повітрі.


  • Організовуйте у вихідні дні пішохідні прогулянки, туристичні походи.


  • Катайтеся разом з дитиною на санчатах, ковзанах, лижах, велосипедах, роликах, грайте в бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол, хокей, в ігри з м'ячем, стрибайте через скакалку тощо.


  • Плавайте та грайте разом на воді в теплу пору року, а також привчайте дитину приймати літній душ - це сприяє загартовуванню організму та зміцненню нервової системи.


  • Піклуйтеся про забезпечення дитячого організму необхідними вітамінами, зокрема у весняну пору року. Вводьте до щоденного раціону дітей сезонні овочі та фрукти.


  • Беріть участь разом з дитиною у святах, розвагах, Днях здоров'я, які проводять у дитячому садку.


  • Відвідуйте батьківські збори, конференції, лекції з питань фізичного виховання дітей, організовані педагогами дошкільного навчального закладу. Дотримуйтеся наданих під час цих заходів рекомендацій.



ФІЗКУЛЬТУРА, ЯК СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я


Батьки прагнуть, щоб дитина менше бігала вдома, а на прогулянці гралася у спокійні ігри, позбавляючи її багатьох радісних хвилин дитинства. Часто батьки не розуміють; що це не сприяє розвитку гармонії рухів, спритності, витривалості, доброму вишколу. У дитини набувається звичка до малорухливого способу життя. Оберігаючи малюка від фізичного навантаження, ми, дорослі, часто вважаємо, що дитя втомлюється з тих самих причин, що і ми. Забуваємо однак про одну характерну і суттєву особливість дитячого організму - швидку втомлюваність не від рухів (хоч і їхнє надмірне дозування теж шкідливе), а від неможливості рухатись, або одноманітної діяльності.

Дати дитині простір для рухів - означає забезпечити їй заряд бадьорості і доброго настрою. Рух і дитина - одне ціле. Потрібно радіти, коли вона рухлива і непосидюча, тому що саме у русі вона розвивається. Живе

і рухливе дитя - це нормально, мляве і малорухливе –

ознака тривожна.

Недопустимо з боку батьків чинити психічне насильство над дітьми. Наприклад: « Ось коли ти навчишся стрибати на одній нозі, тоді будеш молодець». Або «А Андрійко вже давно вміє давно вміє їздити на велосипеді». У перекладі на дитячу мову це означає: «Зараз я тебе не люблю. Ось коли ти навчишся робити

це, тоді я тебе любитиму». Ми заганяємо дитину в «кут», у якому вона оточена жахливою сумішшю любові, насильства,

страху, приниження. Один шлях - гальмування. Дитина завмирає в кутку, рятуючись хворобами, алергіями, переїданням. Другий шлях- безладна неадекватна діяльність. Від контрольованих рухів дитини летить на підлогу посуд, завжди щось ламається, б'ється. Вона наштовхується на дорослих, на предмети, кричить, Кожен, захищається, як може.

Переконання маленької дитини формується через авторитети, через особистість батьків і замінити їх не можуть ані книжки, ані кінофільми,

Дуже важливий комплекс усіх діючих сил авторитету: симпатія, повага до розуму, моралі, сили і трохи страху. Упродовж усього розвитку дитини батьки повинні ставити посильні для неї завдання і вимоги, тому що завищені вимоги викликають негативні емоції, а занижені – розслабляють.


РУХ – ЦЕ ПРИРОДНА ПОТРЕБА ДИТИНИ, ФОРМА ІСНУВАННЯ.




РУХ – ЦЕ ЖИТТЯ, БЕЗ ЯКОГО НЕ МОЖНА


Здорові діти - це основа життя нації. Турбота про здоров'я підростаючого покоління - один із пріоритетних напрямків державної політики в галузі освіти. Колектив нашого дитячого саду повністю підтримує пріоритети держави у фізичному розвитку дітей.

С аме в дошкільному віці діти вчаться уважно ставитися до свого здоров'я , освоюють гігієнічні навички , починають цікавитися різними видами спорту, відвідувати секції та гуртки.

Предметно - розвиваюче середовище наповнена як стандартним , так і нестандартним фізкультурним обладнанням.Ми використовують інноваційні здоров'язберігаючих технології та методи фізичного розвитку дітей. У роботі з дітьми широко використовуються нові форми фізичного розвитку , які доповнюють і збагачують традиційні види рухової діяльності, ведеться розробка і впровадження в практику інноваційних методик і технологій освіти.


Поради батькам щодо фізичного виховання дітей


* щоденно разом із дітьми виконуйте ранкову гімнастику,
* здійснюйте загартовуючи процедури; виходьте на прогулянки;
* залучайте дітей до виконання основних рухів - вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, рівновазі, вправах із м'ячем;
* разом з дітьми здійснюйте пішохідні прогулянки, туристичні походи;
грайте в рухливі, спортивні ігри;
* облаштуйте в квартирі спортивний куточок;
* катайтеся разом з дітьми на велосипедах, роликах; грайте у бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол, з м'ячем; плигайте на скакалці; плавайте та грайте на воді; 
* беріть участь разом з дітьми у проведенні свят, розваг, днів здоров'я, зборах, конференціях, лекціях з питань здоров'я, фізичного виховання дітей, організованих у дошкільному закладі.

Ранкова гімнастика


Щоденне виконання ранкової гімнастики має велике значення з погляду оздоровлення. Більшість із Вас знають як корисно впливає гімнастика на здоров’я дітей. Виконуючи в ранці деякі легкі комплекси вправ дитина отримує заряд бадьорості на цілий день. Ці вправи покращують всі дії органів та їх систем, сприяють розвитку необхідних рухових навиків, укріпленню м’язів, формуванню правильної осанки. Ранкові вправи потрібно робити перед сніданком(тривалість вправ 5-6 хвилин). В холодну пору зарядку потрібно робити при відкритій фрамузі, в теплу пору – краще на вулиці. Дитина повинна бути одягнена так, щоб одяг не заважав рухові. Триматись прямо, поставивши ноги на ширині плечей. Плечі держати прямо, вільно рухати руками, не опускати голову.




Загартування



Я кщо ви бажаєте бачити свою дитину фізично міцною і здоровою загартовуйте її. Для цього можна широко використовувати натуральні природні фактори – повітря, воду, сонце. Привчаючи дитину ще з раннього віку до свіжого повітря, холодної води, виховуйте у неї вміння долати труднощі. Але перш ніж розпочати загартовування обов’язково побесідуйте з лікарем. Позитивний ефект від загартовування отримаєте тільки в тому випадку, якщо його проводити систематично з врахуванням індивідуальних особливостей вашої дитини. Необхідно:


1. Врахувати вік, стан здоров’я.

2. Постійно проводити загартовуючі процедури.

3. Поступово збільшувати силу впливання природного фактору.


Фізичне виховання дітей в сім`ї


Всі батьки хочуть, щоб їх дитина виросла здоровою, сильною і міцною, однак часто забувають про те, що добрі фізичні команди обумовлені в першу чергу її руховою активністю. Тому вам, шановні батьки, необхідно піклуватися про правильний розвиток у дитини основних рухових навичок: ходьба, біг, лазіння по дробині, підлізання, стрибки, кидання… В сім`ї можуть бути використанні різні форми занять фізичними вправами – від простих (ранкова гімнастика) до складних(тренування в обраному виді спорту).


Це можуть бути:


  • Ранкова гігієнічна гімнастика;

  • Ранкова спеціалізована гімнастика;

  • Фізхвилинки;

  • Заняття з фізичної культури;

  • Самостійні рухові заняття;

  • Прогулянки(піші, лижні,

велосипедні);

  • Загартовуючі міроприємства;

  • Туризм;

  • Рухові та спортивні ігри.


Що саме вибрати для фізичного розвитку дітей в сім`ї залежить від їх віку, статі, стану здоров’я.






Рекомендації для батьків

щодо фізичного виховання дітей дошкільного віку


Гімнастика, фізичні вправи, ходьба повинні міцно ввійти

в повсякденний побут кожного, хто бажає зберегти

працездатність, здоров’я, повноцінне радісне життя.

                                                                                                   Гіппократ


 Одним із головних завдань педагогічного процесу є оздоровлення  дітей. Щоб ця робота мала успіх, батьки повинні стати не тільки спостерігачами, але й безпосередніми учасниками.

Основними напрямами фізкультурно – оздоровчої роботи є:

1. Загальновідомі види рухової активності: ранкова гімнастика, рухливі ігри та фізичні вправи під час прогулянок, фізкультхвилинки на заняттях із розумовим навантаженням і фізкультурні паузи між заняттями.

2. Навчальні заняття з фізичної культури як основна форма навчання рухових навичок і розвитку оптимальної рухової активності.

3. Самостійна рухова активність дітей, що виникає за ініціативи дітей, а не за сидінням за комп’ютером чи телевізором.

4. Загатновуючі процедури:

4.1.Умивання прохолодною водою обличчя, рук до ліктя.

4.2. Вологе обтирання тіла рукавичкою (тканину краще просочити відворотом м’яти, ромашки, чебрецю, любистку). Для дітей від 3 років і більше проводити щодня після ранкової гімнастики або денного сну. Тривалість – 1 хвилина. Температура води від +34 С до +23 С (з поступовим зниженням)

4.3. Провітрювання кімнат здійснювати через 1,5 – 2 години, холодної пори року діти впродовж 15 – 20 хвилин при відсутності дітей. Теплої пори року перебування дітей, при відчинених фрамугах, температура в приміщенні не вище 20 – 22 С, уникнення протягів.

4.3. Обов’язково прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально – тричі на день (але не менше двох – до і після денного сну в дошкільному закладі.)

5. Супутні заходи: ігри, праця в природі, самостійна рухова діяльність, колективне виконання загально розвивальних вправ, рухливих ігор.

6. Правильний режим дня і раціональне харчування дитини


   ПРОГУЛЯНКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ



Прогулянка на свіжому повітрі – найліпша можливість для фізичної активності дитини. Вона має вдосталь побігати, походити, пострибати, за бажанням проповзти по колоді, підлізти під гілкою, залізти на драбинку тощо. Заохочуйте дітей до рухливих ігор різної інтенсивності. Дитина повсякчас має відчувати «м’язову радість» – стан, який виникає за належної роботи м’язів.

         Важливою є також емоційно-естетична діяльність. На природі можливостей багато: можна милуватися красою квітів; слухати спів пташок; насолоджуватися різними ароматами; збирати в траві плоди, листя, гілочки або кору дерев, красиві пір’їнки; фотографувати певні цікавинки разом із дорослим тощо. Пізнавальна діяльність під час прогулянки передбачає спостереження за явищами природи, тваринами, рослинами, з’ясування елементарних закономірностей та причинно-наслідкових зв’язків у природі за допомогою досліджень тощо.

         Реальні та штучно створені під час прогулянки проблемні ситуації дають змогу ефективно формувати екологічно доцільну поведінку дітей. Дорослий власним прикладом демонструє, як потрібно дотримуватися правил поведінки та спонукає до цього дітей. Також пояснює, чого не можна робити, – кидати сміття, рвати квіти; ламати дерева, кущі; полохати пташок і тварин, знищувати комах, хапати метеликів, топтати квіти тощо. Слід всіляко заохочувати екологічно доцільну поведінку дітей.

         Під час прогулянки діти мають займатися цікавою для них діяльністю, яка задовольняє потреби в русі, грі та пізнанні навколишнього світу. Тож дайте їм можливість пізнавати довкілля через різні відчуття: нюх, дотик, зір, слух, смак. У теплу пору року дозвольте дітям босоніж побігати по траві. Побудуйте з дітьми греблю з різних матеріалів – камінців, гілочок, піску, глини. Дослідіть властивості піску, грунту: з чого складається, якого він кольору, як зміниться, якщо його намочити тощо.

         Знайдіть листя, шишки, жолуді, горішки, гілочки, корінці цікавої форми, шматки кори різних дерев тощо. Роздивіться їх разом із дітьми, поміркуйте, на що вони схожі, викладіть із них різні фігури, візерунки. Усі дії та відчуття коментуйте: шершавий, гладенький, кострубатий тощо. Запропонуйте батькам разом з дітьми вдома виготовити з природних матеріалів цікаві предмети декору.

         Кінестетичні та маніпулятивні методи дають змогу дітям накопичити велику кількість сенсорних вражень та сформувати сенсорну культуру. Її сформованість у молодшому дошкільному віці є запорукою високого рівня пізнавальної діяльності у старшому дошкільному віці. А художньо-продуктивна діяльність з природним матеріалом сприяє розвитку творчості, збагаченню естетичних почуттів.

         Доцільними під час пізнавальних прогулянок ігри біля водойм. На березі річки, озера чи моря можна не лише спостерігати за прибережними та водяними рослинами, рибами, водоплавними птахами, а й почати збирати колекцію мушель, зокрема річкових, озерних та морських молюсків. Мушлі слід ретельно промити, просушити та розкласти в коробки.

         Плануючи прогулянку в лісі, парку, сквері також слід продумати не лише відпочинок, а й корисні заняття для дітей. Потрапивши в ліс, влаштуйте «тихе» полювання. Завдань для пошукової діяльності можна вигадати багато: зібрати плоди різних дерев, поспостерігати за комахами у високій траві, метеликом на квітці тощо. Після прогулянки плоди дерев та інші знахідки варто розкласти у прозорі баночки чи коробки з наклеєним малюнком дерева, квітки чи листя. Ці природні матеріали надалі можна використовувати для художньої праці.

         Прогулянка має бути насичена радісними враженнями від сприймання різноманітних яскравих об’єктів і явищ природи, світу тварин і рослин. Вчіть дітей розрізняти дерева, кущі, трави, упізнавати і називати тварин, птахів.     

         Звертайте увагу на:

– яскраві ознаки зовнішнього вигляду;

– характер пересування – білка стрибає, птах літає;

– звуки, які видають птахи – дятел стукотить, зозуля кує.

         Спостереження бажано супроводжувати поетичними рядками. Важливо формувати в дітей спостережливість – уміння помічати дрібниці, особливості, деталі.

         Основним завданням ознайомлення дітей молодшого дошкільного віку з природою є накопичення естетичних та сенсорних вражень. Тож під час відпочинку послухайте разом із дітьми звуки лісу: стукіт дятла, шурхіт трави, листя, тріск гілок, пташиний спів, свист вітру тощо.

         Запропонуйте дітям походити між деревами й обрати найгарніше. Підійдіть до нього. Нехай діти доторкнуться, притуляться до кори. Яка вона на дотик? А який на дотик листочок? Нехай діти заплющать очі й послухають, як шумить крона. Про що шепочуться листочки? Відтак запропонуйте обійняти берізку, сосну, ялинку. Чи однакова кора на дотик? Як пахне листя? А хвоя?

         Спостереження не лише збагатять враження дітей і поповнять їхній чуттєвий досвід, а й сприятимуть зародженню інтересу до природи. Живе спілкування з природою гармонізує емоційний стан, а хвилинки милування квіткою чи метеликом, чудернацькою хмаринкою чи краплею роси сприяють формуванню естетичних почуттів.

         Під час прогулянки пасивну діяльність слід чергувати з активною. Якщо діти втомилися, запропонуйте їм виконати бадьору імітаційну вправу, супроводжуючи її віршами, та перепочити.

         Необхідно скласти для дітей перелік обов’язкових правил поведінки під час спостережень: обрати зручне для себе місце і положення; не заважати іншим; сидіти тихо, спокійно спостерігати за об’єктами чи явищами. Для виховання витримки і концентрації уваги доцільно використати емоційні вправи «Вітер-вітерець», «Послухаємо тишу», «Шум води» тощо.

Для спостережень з дітьми дошкільного віку рекомендуємо таку послідовність дій:

–     розглянути предмет, об’єкт, явище;

–     повідомити цікаву інформацію про нього;

– спрямувати сприймання об’єкта спостереження відповідно до спроектованої заздалегідь концепції;

–   детально проаналізувати об’єкт спостереження, стимулюючи запитання дітей;

–  узагальнити інформацію, наголошуючи на значенні природи в житті людей.

         З дітьми дошкільного віку можна проводити цикли спостережень за різними об’єктами упродовж року:

 вересень – квітучі рослини, пісок у пісочниці;

 жовтень – листопад – акваріумні рибки;

 грудень – ялинки, вечірнє небо;

січень-лютий – птахи, які зимують та домашні птахи у клітці;

лютий-березень – цибуля, що росте на підвіконні, гілки дерев у вазі;

квітень-травень – рослини, які пробуджуються навесні;

навесні-влітку – жук сонечко.

         Спостереження в повсякденному житті менші за обсягом пізнавального матеріалу, порівняно зі спеціально організованими. Об’єктами спостережень можуть бути явища природи, рослини, тварини. Обсяг інформації й об’єкти спостережень варто визначати відповідно до змісту програми, за якою працює дошкільний заклад та інтересів дітей.

         Отже, прогулянка на природі для дітей – не просто відпочинок, можливість побігати й пострибати, це – щоденні відкриття, нові враження, яскраві емоції. Завдання дорослих – допомогти дітям розібратися в цьому різноманітті, пояснити всі незрозумілі речі, явища. Тобто задовольнити природну жагу до пізнання навколишнього світу. Тож проведімо за руку кожну дитину екологічними стежинами на території дитячого садка, а відтак і за його межами, аби вона почувалася безпечно й гармонійно у світі природи.

      Міністерство освіти і науки України запрошує батьків цікаво та з користю  провести час разом з малюками 

  1. Разом робіть зарядку

Сидячи вдома на карантині можна більше часу приділити дітям і навчити їх (та й себе) гарним звичкам. Заняття фізичними вправами – одна з них. Тим паче, на час карантину спортивні та фітнес-зали закриті, а діти не відвідують заняття фізкультури.

Наприклад, такі зарядки – під музику та з піснями – є на каналі “З любов’ю до дітей”.

https://www.youtube.com/user/SonechkoProject

Насправді в Мережі можна знайти багато прикладів вправ для занять з дітьми. Є навіть веселі танцювальні вправи для дуже енергійних, як на англомовному ютуб-каналі «GoNoodle | Get Moving», та спокійніші на «Cosmic Kids Yoga». Головне – бажання.

Руханки і фізкультхвилинки для дітей:

https://www.youtube.com/watch?v=7pGnVGCLSsk&list=PLElG6fwk_0UmWfbppU9Y_Qp8kOGDOvfDs

2. Дивіться ютуб-канал «Цікава наука»

https://www.youtube.com/channel/UCMIVE71tHEUDkuw8tPxtzSQ/videos

3.Влаштуйте «сімейні» 3D-тури музеями України

Музеї України просто неба

https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/

Національний музей природознавства:

https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour

4.Художники – дітям

Ніно Чакветадзе

https://www.youtube.com/watch?v=EwEL-PogUhc

Катерини Дуднік

https://www.youtube.com/watch?v=PtraPPVax1E

Наталія Дерев’янко

https://www.youtube.com/watch?v=K6QM7wDkgWM&feature=emb_logo

Вікторія Проців

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=V1fdhatx1a8&feature=emb_logo

Бурштинові барви Ramunas Naumavicius

https://www.youtube.com/watch?v=hiligqr8n8c&feature=emb_logo

5.Слухайте казки народів світу, озвучені відомими українцями

https://kazky.suspilne.media/list.php

До кожної казки цього проєкту є ілюстрації, які зробили Женя Гайдамака і Маша Фоя. Ці картинки можна завантажити та розмалювати разом з дитиною.

https://kazky.suspilne.media/rozmalyovky.php

6.Розвиваючі ігри з малюками

https://www.youtube.com/user/reverslink/videos

Цікаві ігри для дошкільнят з тваринами

https://www.youtube.com/watch?v=qaaPAlX_xLA

Розвиваючі ігри для дітей по скайпу

https://www.youtube.com/watch?v=IY5zHX-mijc

Розвиваючі ігри для дітей 3-4 років

https://dityinfo.com/rozvitok-ditini/7-rozvivayuchih-igor-dlya-ditei-3-4-rokiv.html

Сайт «Розвивайка» (для дітей 3-4 років)http://www.kidmade.com.ua/ukr/article/rozvivajuchi-igri-dlja-ditej-vid-3-do-4-rokiv.html

Дидактичні ігри «Який малюнок наступний» https://childdevelop.com.ua/worksheets/1950/

Цікава математика для дошкільнят.

https://learning.ua/matematyka/doshkilniata/

Вчимо скоромовки

https://www.moirebenok.ua/materialy-na-ukrainskom-yazyke/rozvivayemo-diktsiyu-45-skoromovok-dlya-ditej-vid-2-rokiv/

Незвичні способи малювання

https://shotam.info/chym-zayniatysia-z-dit-my-pid-chas-karantynu-top-5-veselykh-rozvah/

Знайомимося з порами року та назвами місяців

https://youtu.be/fbE5kmaCWOE 

Розвиваючі мовні ігри для дітей 3-5 років

https://www.youtube.com/watch?v=8ocueX8_7CU

Розвиваючі ігри-вікторини дітей 3-5 років

https://www.youtube.com/watch?v=ksUyX3TCfwk

Логічні ігри на розвиток міркування та кмітливості дітей 3-4 років

https://www.youtube.com/watch?v=OKK4ltCP028

«Family Простір»: Чим зайняти малечу вдома? Цікаві ігри та розваги для дитини

https://www.youtube.com/watch?v=HpUaC5TDR5I

Розвиваючі ігри для дітей: ТОП-10 корисних розваг

https://lady.tochka.net/ua/66492-razvivayushchie-igry-dlya-detey-top-10-poleznykh-razvlecheniy/

3 корисні гри на Android для дошкільнят. Та трохи про ігри дітей на планшеті

https://gylyajpole.city/read/blog/21643/3-korisni-gri-na-android-dlya-doshkilnyat-ta-trohi-pro-igri-ditej-na-plansheti

7.Виготовляємо цікаві саморобки разом з дітьми

Цікаві саморобки з паперу

https://www.youtube.com/channel/UCpKlZnl88hGmT363eG4mtEg

Орігамі метелик для дітей

https://www.youtube.com/watch?v=DfgOMx31Ht8

Прості та швидкі орігамі для дітей. Звірі з паперу.

https://www.youtube.com/watch?v=JLV8_RZ-WEA

Цікаві поробки квітів з паперу

https://naurok.com.ua/post/shkola-florista-dizaynera-vesnyani-porobki-z-paperu

Як створити оригінальні закладки для книг власноруч. Ідеї, майстер-класи, схеми

https://naurok.com.ua/post/yak-stvoriti-originalni-zakladki-dlya-knig-vlasnoruch

Ідеї створення яскравих непересічних крашанок до Великодня

https://naurok.com.ua/post/ide-stvorennya-yaskravih-neperesichnih-krashanok-do-velikodnya

https://dityinfo.com/dozvillya/pishemo-pisanki-z-ditmi.html

Листівкарство або кардмейкінг – мистецтво творити маленькі шедеври. Шість  технік виготовлення листівок, зразки та схеми для натхнення

https://naurok.com.ua/post/listivkarstvo-abo-kardmeyking-mistectvo-tvoriti-malenki-shedevri

Майстер-класи для дітей

https://www.youtube.com/watch?v=O4Y-N59IBFg

Програма «Недільний сніданок» пропонує майстер-класи для дітей і батьків: малюємо долонями. Повний випуск програми дивіться за посиланням:

https://youtu.be/wDIWTgsBJes

 

  1. Ліпимо з пластиліном:

https://www.youtube.com/watch?v=XZgpcWXs7ec&list=PLElG6fwk_0UkVY50JOJxntVz739M4pUsB

Пластилін своїми руками:

Якщо пластилін закінчився, ви можете самі зробити тісто плейдо за таким рецептом:

  • 1 склянка борошна
  • 1 стакан крохмалю (картопляний або кукурудзяний)
  • 2 ст. ложки рослинної олії
  • 1 склянка окропу
  • 2 ст. ложки соку лимона
  • харчовий барвник

Борошно і крохмаль змішайте в мисці. Вмішайте дві ложки рослинної олії. У склянку окропу капнути барвник і лимонний сік. Виливаємо все це в миску і активно перемішуємо, після чого вимішуємо на рівній поверхні. Якщо тісто липне – додайте ще борошна.

9.Готуємо разом з дітьми

Готуємо з дитиною: 5 рецептів для надсмачних канікул

https://1plus1.ua/spring/novyny/gotuemo-z-ditinou-5-receptiv-dla-nadsmacnih-kanikul

Готуємо з дитиною. 7 простих рецептів для будь якого віку

http://www.biscotti-group.com/uk/gotuemo-z-dytynoyu-7-prostykh-retseptiv-dlya-bud-yakogo-vi

10.Мультики українською мовою

https://www.youtube.com/channel/UCQ-E7PHQi8o6gxWUd70HBcQ

Мультик, який навчить дітей назві пальців на руках

https://www.youtube.com/watch?v=oK5Bba0M0us&feature=youtu.be&app=desktop&fbclid=IwAR11QmIdpP1fOGNHE8Xz3YywcsMB9znkuwL55oxT8eqd9vuyZvN2YgImyK


Булінг  

Булінг – свідома агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої.

Булінг може проявлятися як тиск:

  • психологічний
  • фізичний

Часто діти застосовують і фізичний, і психологічний тиск на жертву. Наприклад, образи, приниження, ігнорування, непоступливість, погрози побиття під час ігор.

Як міняється поведінка дитини:

Дитина – жертва булінгу поводиться не звично. Якщо раніше вона охоче відвідувала дитячий садок, то тепер такта дитина:

  • не хоче одягатися вранці
  • шукає собі будь-яку справу вдома, аби не йти до дитячого садка;
  • просить батьків забрати її з дитячого садка раніше.
  • плаче – вигадує хворобу
  • не контактує з однолітками у дворі;
  • грає наодинці
  • в дитячому садку не бере участь у сюжетно-рольових та рухливих іграх
  • усамітнюється при будь-якій нагоді
  • грає поламаними іграшками
  • не має друзів у групі.

Види і профілактика булінгу у дошкільнят

Коли говорять про булінг, то мають на увазі переважно підлітків, середню і старшу школу. Але буде помилкою вважати, що це не трапляється з молодшими дітьми. Трапляється. У віці від 4-5 років такі ситуації вже можуть виникати.

Булінг у дошкільнят не є таким вираженим, як у старших дітей. Скоріш за все це передбулінг. Тобто ситуації, які, якщо їх не зупинити, можуть згодом розвинутися у справжнє цькування з його ознаками:

  • періодичність,
  • спрямованість проти конкретної дитини – «жертви»,
  • наявність «агресора» і «спостерігачів».

У таких дітей це відбувається періодично, час від часу, і виглядає як:

  • виключення однією дитини з гри, або постійне надання їй другорядних ролей в рольовій грі:

«Ми з Вікою не дружимо».
«Ми будемо сім’я, а ти – наша собачка. Чекай нас тут, нікуди не ходи».

  • дружба групою «проти» когось
  • переказування «секретів» про дитину. По суті це є плітки. Діти називають це «намовляти» на когось:

«Я з вами не буду дружити, ви на мене намовляєте».

  • дражнилки, смішні і принизливі прізвиська,
  • фізична агресія – штовхання, биття, смикання за волосся чи одяг тощо.

Як не дивно, фізичну агресію зупинити і проговорити мені найлегше. Тому що переважно всім, навіть найменшим, зрозуміло, що битися – це погано, а дорослі одразу звертають на це увагу.

Складніше з іншими проявами.

Тому що діти НЕ РОЗУМІЮТЬ, що роблять щось неправильне. Це важливо пам’ятати дорослим, які поруч з дітьми.

Стратегічно  такі два напрямки:

  • негайне реагування, якщо ситуація відбувається прямо зараз,
  • профілактика виникнення таких ситуацій.

Негайне реагування:

  • зупиняти те, що відбувається, словами: «Стоп! Ми так не робимо. Ми не називаємо інших діток образливими словами. Від цього їм і мені стає сумно».
  • підтримати «жертву» вербально, чи легко обійняти.
  • заохочувати дітей-«спостерігачів» підтримати жертву.
  • не виголошувати довгу лекцію про те, що так робити не можна. Це, як не дивно, тільки сприяє повторенню ситуації. Тому що «агресор» отримує увагу до себе.

Для профілактики булінгу можна використовувати анти-булінг вправу;

·         5 мультфільмів, які допоможуть запобігти булінгу серед дітей


ДОМАШНЯ ЕКОЛОГІЯ

Чи знаєте ви, яка екологія у вашоммешканні? Не цікавилися? Дарма. За оцінками деяких спеціалістів, є квартири, де концентрація забруднюючих речовин у багато разів вища, ніж на вулиці. Причина — нові будівельні та оздоблювальні матеріали, на вигляд комфортабельні й затишні предмети побуту: синтетичні паласи, лінолеум, килими, навіть одяг. Не кажучи вже про побутову хімію, куріння у приміщенні, випаровування при приготуванні їжі.

  А чи можемо ми захистити своє житло, а відтак і здоров’я, від шкідливих речовин? Звісно, можемо!

  Спочатку — про надійних і водночас таких звичних для нас помічників. До речі, вони не тільки принесуть користь, а й прикрасять наше помешкання. Цілком можливо, що деякі з них уже й зараз це роблять.

Якщо у вашому домі є хоч один кущик герані — це дуже добре. Ця квітка не тільки відганяє мух, а й дезінфікує та дезодорує повітря. А троянду не випадково називають королевою квітів. Окрім краси, не менш важлива й інша її якість — вона сумлінно очищає повітря і робить його майже цілющим.

  Є кімнатні рослини, які мають ще й фітонцидні властивості: біологічно активні речовини, які вони утворюють, убивають або придушують ріст та розвиток бактерій, мікроскопічних грибів. Серед таких — дуже популярні хлорофітум та аспарагуси. З першою квіткою «не вживаються» багато мікробів, що містяться у повітрі, а друга поглинає частинки важких металів, які також є у наших квартирах.

  Як надійного контролера радіації екологи радять висадити традесканцію — вона чутливо реагує на найменші коливання випромінювання. У разі збіль-шення радіаційного фону її тичинкова нитка змінює колір.

Щоб наше житло було екологічно безпечним, потрібно використовувати й інші способи.

Частіше провітрюйте помешкання, чистіть килими та паласи, робіть вологе прибирання.

Купуйте меблі, предмети побуту та матеріали для ремонту з урахуванням їх екологічних якостей.

   Зменште кількість джерел забруднення. Зокрема, не зловживайте лакофарбовими покриттями.

  Зберігайте предмети побутової хімії у нежилих приміщеннях, якщо це зробити неможливо — то герметично закритими.

По можливості, уникайте хімчисток. Купуйте одяг, який можна прати.

Піклуйтеся не тільки про затишок у домі, а й про його екологічну безпеку.

 КОНСУЛЬТАЦІЯ “ВИХОВУЄМО У ДІТЕЙ ЛЮБОВ ДО ПРИРОДИ”

     Ознайомлення дітей з природою – один  із головних засобів їх розвитку. В процесі його розширюється орієнтація дітей в навколишньому середовищі, формуються пізнавальні здібності, виховується відповідне відношення до природи. Вихователь знайомить дітей з природою  дає їм відповідний об’єм знань відповідно їх віковим особливостям про предмети, явища живої і не живої природи, виховання інтересу і любові до неї. Діти дошкільного віку зі світом природи є найважливішим засобом формування гармонійної, всебічно розвиненої особистості, що володіють знаннями й навичками екологічно доцільної поведінки в природі.

    Природа  для дитини – це жива лабораторія, де можна спостерігати за безліччю неймовірно цікавих речей. Це школа, у якій ми успішно оволодіваємо знаннями про правила поведінки, опановуємо вміння та навички щадливого користування її ресурсами, їх збереження і примноження. А ще природа — невичерпне джерело духовного збагачення не лише для дітей, а й для дорослих. Спостерігаючи за довкіллям, дитина здатна помітити багато такого, що змусить її пригорнутися до світу природи всієї душею, прагнути ніколи йому не шкодити.

Основи характеру, життєва позиція дитини закладаються в сім’ї. І щоб пояснювати дітям, як берегти природу, щоб прищепити їм якісь природознавчі навички, дуже важливий особистий приклад батьків! Їх дбайливе, любовне, дбайливе ставлення до природи.

Краса рідної природи розкриває красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим. Тому так важливо показати дітям як людина оберігає і примножує природні багатства, скільки праці вкладає, щоб радували всіх лісу і озера, поля і річки.

У вихованні у дитини дбайливого ставлення до природи немає і не може бути дрібниць. Зірваний просто так квітка, спіймана з цікавості метелик, розтоптаний жучок – все це при байдужому ставленні з боку дорослих може призвести до вкрай небажаних наслідків.

Любов дітей до природи починається з осмислення її цінностей. Тому перш за все потрібно показати пізнавальну та естетичну цінність природи. Завдяки цьому з часом і розвинеться дбайливе, відповідальне ставлення до навколишнього природного середовища.

Зацікавлювати дитину батьки можуть найрізноманітнішими способами. Наприклад, вирощування домашніх рослин. Крім того, щоб діти своєчасно їх поливали, слід всіляко заохочувати їх інтерес до росту і розвитку рослин, появи нових росточков, квітів, плодів. Найбільш придатні для цього такі швидкорослі рослини як герань або бегонія, кімнатні культури помідорів і огірків. Відповідальність – важливе людська якість. І саме його ми будемо розвивати, довіряючи крихітці життя зелених вихованців. Також можете спробувати виростити апельсини або лимони, ананаси чи груші. Посадіть в землю кісточки фруктів і подивіться, що вийде. Ну, хіба це не диво: виростити на підвіконні даний тропічна рослина і поласувати його плодами?

Кожна сім’я має всі можливості для того, щоб пробудити, розвинути у дитини інтерес до життя природи, потреба постійного спілкування з нею.

Велике виховне значення мають регулярні сімейні поїздки в ліс, поля, на річку чи озеро. Дитина, під благотворним впливом батьків, поступово сприймає красу і принадність природних ландшафтів, вникає в таїнства життя природи. У безпосередньому зіткненні з природою у дітей розвивається спостережливість, допитливість, інтерес до природних об’єктів.

Дуже велике значення має читання вголос книг про природу, життя тварин. Залучаючи дитину в обговорення прочитаного, дорослі роз’яснюють незрозумілі моменти, направляють його думки й інтереси на життя природи.

Особливо дитини тягне до тварин. Він пристрасно бажає мати і опікати яке-небудь жива істота. Вміст у будинку тварини пов’язано з додатковим навантаженням і труднощами. І все-таки, важко переоцінити вплив, який чинить на формування особистості дитини спілкування, турбота і догляд за слабким живою істотою. З тваринами дитина може емоційно спілкуватися – грати і розмовляти. Ігри з братами меншими (особливо з собаками і кішками) тренують дітей фізично. Дитина стає більш рухливим і спритним, удосконалюється його моторика і координація рухів. Наявність тварини в будинку робить дружніше і згуртована сім’ю.

Так само величезне значення має художньо-творча діяльність дітей. Ліплення з глини, пластиліну, всі види аплікацій, конструювання із застосуванням круп, тесту і природних матеріалів, малювання за допомогою рослинних елементів – все це сприяють вихованню любові до природи у дошкільнят. Прагнення зробити гарніше, краще впливає на світ почуттів, дозволяє розкрити творчий потенціал, підвищує рівень розвитку мовлення у дошкільників, діти вчаться створювати, вчаться розуміти і бачити красу і багатство природи.

Екологічне виховання буде дієвіше тільки в тому випадку, якщо в родині існує постійне, щоденне спілкування дорослих з дітьми. Не шкодуйте свого часу на ігри з домашніми тваринами, на ботанічні експерименти, на читання добрих віршів і оповідань про природу, на прогулянки. І тоді ваші діти і в дорослому житті будуть усвідомлено і дбайливо ставитися до всього живого і неживого на Землі.

 

«Казка як засіб екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку»

 

Необхідність екологічного виховання зумовлена наявністю світової екологічної кризи, причина якої криється у практичній діяльності людини. Основи свідомості, екологічної культури, ставлення особистості до світу природи закладаються в дошкільному дитинстві, що підтверджує вагомість використання цього сензитивного періоду для екологічного виховання особистості.

Базовий компонент дошкільної освіти в Україні орієнтує сучасних фахівців дошкільного профілю у виборі завдань та змісту роботи з дітьми таким чином, щоб не стільки озброювати їх певною сумою знань, скільки відкривати перед ними «науку життя», яка сприяла б формуванню творчих особистостей з розвиненим почуттям власної гідності та відповідальності за свої вчинки. Відповідно до вимог Базового компонента до кінця дошкільного періоду у дитини мають бути сформовані елементи екологічного світорозуміння, екологічної вихованості, позитивне емоційно-ціннісне ставлення до природи.

Найсуттєвіший вплив на дитину дошкільного віку має казка з огляду на те, що контакт людини з фено­меном чарівної казки, згідно з сучасними культурними традиціями Європи, відбувається саме в дошкільному дитинстві. Шкільний вік менше тяжіє до казкової культури, адже у сучасних моделях шкільного виховання казка, як і тради­ційна культура взагалі, не посідає особливого місця. Серйозне ставлення до казки у дорослому віці сьогодні (на відміну від XIX століття) існує переважно серед фахівців у галузі поетики фольклору, людей, які займаються феноменом чарівної казки на професійному рівні.

Своїм корінням казки сягають міфологічної свідомості людини. Упродовж століть казкові сюжети передавалися від народу до народу, набуваючи на конкретному національному ґрунті власного забарвлення і зазнаючи змін. На національному матеріалі творилися і оригінальні казки.

Український дослідник В. Пабат поділяє народні казки на три  групи:

 казки про тварин, в яких головними дійовими особами виступають тварини. Вони мислять, розмовляють і часто наділені алегоричним(переносним) змістом. Що відображає життя, характери, взаємини людей;

 чарівні, героїко-фантастичні казки про надзвичайні події, предмети і уявних людей. Велетнів, силачів, їх своєрідне походження, пригоди, різні перетворення( у звірів, птахів, риб, камінь, перстень), крилатих зміїв, бабу-ягу, морського царя, живу і мертву воду тощо;

 побутові казки, присвячені різним подіям родинного і громадського побуту.  Основний наголос в них робиться на засудженні, викритті негативних явищ життя.

У процесі екологічного виховання, на мою думку, доцільно використовувати казки, що розбуджують творчу уяву про світ природи як світ живих істот.  Такими казками є казки про тварин і чарівні казки – багатющий ресурс у справі екологічного виховання. Як зазначає український науковець О.Бреусенко-Кузнецов історія дитячої  екологічної казки у східнослов’нській традиції починається з середини XIX століття. У свій час екологічні казки були викладені у збірниках Є.Авдєєвої, О.Афанасьєвої, І.Франка, Б.Гринченка, К.Ушинського. Нерозривно пов’язані з природою  та казкою розвиток дитини, її здоров’я та розум у творчості В.Сухомлинського. Педагог зазначав, що під час спілкування з природою дитина вчиться спостерігати, зіставляти, думати , передавати за допомогою слів найтонші відчуття, фантазувати. Він створював прекрасні казки, залучаючи до цього своїх колег та учнів, зрозумівши, що казка – це засіб мислення і мови, об’єкт творіння. Таким шляхом він вирішував три завдання: розвиток образного мислення дитини, розвиток творчих здібностей, розвиток мовленнєвої культури. Досвід народної педагогіки свідчить про значущість образного мислення саме у справі екологічного виховання.  Як зазначає В. Гаркуша за допомогою сформованих образів тварин і рослин, їх угруповань, ареалів існування, особливостей їх життєдіяльності, образів рослинного і тваринного світу як компонентів  певного природного комплексу, уявлень про певні екологічні проблеми можна успішно формувати певне ставлення до конкретного суспільного явища, факту людського життя.

Підґрунтям використання казки як засобу екологічного виховання слугує положення про здатність дітей старшого дошкільного віку відрізняти фантастичні елементи казок від реальності. Спираючись на педагогічний досвід, ми зазначаємо, що у процесі екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку доцільно використовувати авторські пізнавальні казки про природу, що мають наукову основу – реальну пізнавальну інформацію про живі організми, їх  взаємозв’язки, залежність від середовища існування, про цілісність природи, про можливі  наслідки впливу діяльності  людини на природу.

Український дослідник дітей дошкільного віку Т. Поніманська виокремлює національний фольклор як засіб екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку і стверджує, що в усній народній творчості збереглися особливі риси української вдачі, властиві народу етичні цінності, явлення про добро і зло, красу. В українській казці поєднуються слово, музичний ритм, співучість,  влучно оцінюються життєві позиції, висміюються недоліки, вихваляються позитивні якості людини. Особливе місце в народній творчості займає ставлення до природи.

Метою екологічного виховання є формування засад екологічної культури. Складовими елементами екологічної культури виступають екологічні знання, пізнавальні, морально-естетичні почуття й переживання, обумовлені взаємодією дитини з природою та екологічно доцільною поведінкою.

Фантастичний казковий світ, сповнений чудес, таємниць і чарівності, завжди приваблює дітей, вони з радістю поринають у світ уяви, активно діють у ньому.

Казка розглядається як засіб екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку, що за рахунок образності та впливу на почуття дитини забезпечує міцність засвоєння екологічних уявлень, спонукає до екологічно доцільної поведінки та діяльності. Підґрунтям використання казки як засобу екологічного виховання слугувало положення про здатність дітей старшого дошкільного віку відрізняти фантастичні елементи казок від реальності.

У процесі екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку доцільно використовувати пізнавальні казки про природу, що мають наукову основу – реальну пізнавальну інформацію про живі організми, їхні потреби, зв’язки між собою і з середовищем існування, про цілісність природи і вплив діяльності людини на неї. Вирішенню завдань екологічного виховання дошкільників максимально сприяють казки Л.Українки, К.Д.Ушинського, а самий неоціненний вплив здійснюють твори В. О. Сухомлинського, що вщерть переповнені любов’ю до природи.

Для підвищення ефективності впливу казки на екологічне виховання дошкільників необхідно забезпечити дотримання педагогічних умов використання казок:

1.     Використання казки у процесі спілкування з дітьми в різних видах діяльності в контексті вирішення завдань екологічного виховання.

2.     Використання наочності у процесі роботи з казкою (спостереження за об’єктами та явищами природи, розглядання ілюстрацій тощо).

3.     Застосування казок у системі: на початковому етапі – використання коротких казок, уривків з казок про живі об’єкти, явища природи з метою забезпечення позитивного емоційного відгуку на сприймання даного об’єкту. Надалі – використання коротких казок про живі організми, неживі об’єкти природи, явища природи з метою закріплення та розширення знань дітей про даний об’єкт чи явище, розвитку пізнавального інтересу до нього; застосування казок, у яких розглядаються потреби живого організму та прослідковуються зв’язки окремого об’єкта з іншими; застосування казок, у яких прослідковуються зв’язки й залежності у природі в багатоступеневій ієрархічній послідовності та єдності; творча трансформація змісту знайомих казок та інтеграція їх у різні види діяльності (під керівництвом вихователя); творча самостійна трансформація змісту знайомих казок дітьми.

Провідною формою роботи є повсякденне спілкування вихователя з дітьми з використанням матеріалу казки. Застосовуються такі методи роботи з казками:

·         читання казок, розповідь, бесіда за змістом казок;

·         «образи перетворень»;

·         малювання, ліплення, ручна праця за змістом казок;

·         дидактичні ігри за сюжетами казок;

·         використання казки як відповідь на запитання дитини.

Також застосовуються творчі методи роботи з текстами казок (перенесення героїв знайомих казок у нові обставини, зміна ситуацій у знайомих казках, створення нових сюжетів казок). Велику увагу треба приділяти нетрадиційним методам роботи з казками, які були запропоновані Д.Родарі і Н.Рижовою – різні варіанти створення казок природознавчого змісту (сторітелінгу): «біном фантазії»; «перевернення» казки; «вінегрет» з казок; продовження казки, розпочатої вихователем; придумування нового закінчення казки; казка в заданому напрямі; казки «навпаки»; гра-казка тощо.

У дошкільному віці у дітей бурхливо розвивається уява, що яскраво виявляє себе у грі і при сприйнятті художніх творів. Особливо дітям дошкільного віку подобаються казки. Казка займає настільки важливе місце в житті дитини, що деякі дослідники називають дошкільний вік «віком казок».

Казка – це усно-поетична розповідь, який в тій чи іншій мірі містить фантастичний вимисел. Українська народна казка – це, перш за все, твір мистецтва; живе, цікаве, яскраве, барвисте, стираюче грань між реальністю і грою, що надзвичайно імпонує дітям і відповідає їх психологічним особливостям.

Мова казки проста і тому доступна. Сюжет прозорий, але загадковий, і тим самим сприяє розвитку дитячої уяви. А казкові образи близькі за своїм характером образів уяви дітей. Крім того, жодна дитина не любить настанов, а казка не вчить безпосередньо. Вона «дозволяє собі натякнути на те, як краще вчинити в тій чи іншій ситуації. Казки гарні тим, що в них немає довгих і утомливих міркувань. Різноманітність і напруженість дії створюють у дітей постійний і неослабний інтерес. Казка сприяє формуванню у дітей моральних понять, адже майже всі діти ототожнюють себе з позитивними героями, а казка кожен раз показує, що добрим бути краще, ніж поганим, що треба прагнути робити добро людям.

Художнє сприйняття є активним для дітей дошкільного віку процесом, який пробуджує їх моральні якості, і, насамперед, людяність. Сприйняття мистецтва завжди пов’язане із співпереживанням. У дітей старшого дошкільного віку співпереживання носить безпосередній характер: вони уявляють себе з улюбленими героями творів, проникають у внутрішній світ, копіюють їх характер. Так вживаються в образ, що з допомогою уяви стають учасниками подій (долю зайчика, вигнаного з його хатинки лисицею, діти приміряють до власної і, співпереживаючи, мислять приблизно так: «Щоб я робив, якби мене хтось вигнав з дому?»).

Казка відіграє велику роль в естетичному розвитку дітей дошкільного віку, без якого немислиме благородство душі, чуйність до чужого горя, страждання. Завдяки казці, діти пізнають світ не тільки розумом, але й серцем, і не лише пізнають, а й відгукуються на події і явища навколишнього світу, висловлюють своє ставлення до добра і зла. Благополучний кінець казки виховує оптимізм, впевненість у подоланні будь-яких труднощів. Оповідь з подальшим переказом сприяє розвитку мислення і збагачення мови дитини.

За словами В.Г.Белінського, у дітей з ранніх років повинна виховуватися почуття прекрасного, як один з найперших елементів. Під впливом казки загострюється вразливість дітей до всього прекрасного в житті і природі. Адже в основному, всі дії казки відбуваються на тлі природи. У казці немає великих зображення картин природи, але діти бачать «чисте поле», «білу березоньку», «травушку-муравушку», «швидку річечку», «крутий бережок» і багато іншого. Казка може намалювати різні картини природи:

– красу літнього саду, де росте чудова яблунька: «яблучка на ній висять наливні, листочки шумлять золоті…» (Крошечка-Хаврошечка);

– картину зимового вечора на річці, де сидить вовк з опущеним в ополонку хвостом: «Ясні, ясні на небі, мерзни, мерзни вовчий хвіст…» (Лисичка-сестричка і сірий вовк).

Пов’язані з захоплюючою дією казки, картини природи сприймаються дітьми емоційно, і, бути може, вперше діти починають розуміти, як прекрасний навколишній їх світ.

Діти люблять чарівні казки і казки про тварин. Кіт, півень, заєць, лисиця, вовк, ведмідь, як найбільш знайомі дітям тварини, з життя перейшли в казку. Все в казці фантастичне тісно пов’язане з реальною дійсністю, і не відводить дітей від неї, а, навпаки, служить розкриттю життєвої правди.

Своїм змістом казки дають дітям знання про природу. Діти дізнаються про спосіб життя тварин, про їх звички, про те, які риси притаманні того чи іншого звіра. Адже багато цікаві особливості поведінки тварин, вирощування рослин, суть деяких явищ неживої природи, недоступні для спостереження і тут на допомогу приходить казка. Дітям старшого дошкільного віку можна розповісти про особливості життя тварин в природних умовах, про те, як вони влаштовують свої житла, піклуються про своїх дитинчат, добувають їжу.

Також можна пояснити значення тварини в природі. Результати досліджень дітей дошкільного віку показують, що первинні уявлення про багатьох тварин, особливості їх поведінки, формуються саме під впливом казки. Враження дитячих років – самі яскраві і стійкі, вони залишають глибокий слід у житті кожної людини.

Казка займає особливе місце в житті дошкільника. Казкові образи яскраво емоційно забарвлені і довго живуть у свідомості дітей. Казка вчить дітей мріяти, підкреслювати головне, індивідуальне в образі, узагальнювати істотні ознаки, посилює розумову діяльність, формує екологічну культуру. Казковий вимисел завжди доречний. Він використовується як засіб виховання кращих людських якостей.

                           Пам’ятка для батьків з екологічного виховання:

Природа – не лише джерело здоров’я і радості. Вона – найбільший друг, неоціненне багатство.

Навчіться бачити красу природи і розкривайте її дітям.

Візьміть за правило: жодного дня без милування природними явищами.

Якомога більше бувайте на лоні природи.

Любіть своє природне довкілля, бережіть його.

Нехай ваша рука ніколи не підніметься, щоб знищити красу.

Хай милосердним буде ваше серце до братів менших.

Будьте добрим прикладом для дітей. Навчившись милуватися, любити і берегти природне довкілля, ваша дитина буде милосердною, доброю, співчутливою до всіх і до всього.

Вивчить з дітьми прислів’я, приказки

  • Природа одному – мати, другому – мачуха.
  • Заступи природу дверима, то вона тобі вікном ввійде.
  • Від природи бери те, що вона дає, та й за те дякуй.
  • З природою живи у дружбі, то й буде вона тобі у службі.
  • До природи не неси шкоди.
  • Доглядай землю плідну, як матір рідну.
  • До землі з ласкою – будеш з паскою.
  • Зруйнував гніздо пташине – не буде в тебе ні дітей, ні родини.
  • Зіпсував воду – не буде честі твоєму роду.

ДОБРІ ПОРАДИ

  • Вчіться розуміти природу, станьте її другом та захисником.
  • Радійте красі природи, не зашкодьте їй своїм недбалим ставленням.
  • На лоні природи поводьтеся тихо і непомітно: дивіться, слухайте, не галасуйте.
  • Користуйтеся будь-якою нагодою, щоб зробити для природи що-небудь корисне.
  • Будьте другом усіх живих істот; не мордуйте і не вбивайте тварин.
  • Охороняйте чистоту води, турбуйтеся про криниці та джерела.
  • Стежте за чистотою природного середовища і не залишайте після себе слідів перебування у ньому.
  • Допомагайте тим, хто турбується про природу, захищайте її від шкідників та несвідомих туристів.

ЦІКАВИНКИ ПРО ПРИРОДУ:

1.     Кожний зелений листочок, кожна травинка виділяє кисень. Ним ми дихаємо. Без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослину.

2.     Найкраща квітка та, яку квітує там, де зросла. Не губи її.

3.     Гриби, отруйні для людини, для лісових мешканців ліки та їжа. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший. В ньому краще ростуть дерева. Не знищуй отруйних грибів.

4.     Не галасуй у весняному лісі. Не включай надто голосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда. Яєчка захолонуть і з них ніколи не виведуться пташенята. Краще послухай голос лісу.

5.     Не лови барвистих метеликів, що літають над квітами. Вони схожі на казкові літаючі квіти. Вони нікому не завдають шкоди. Не завдавай шкоди і ти їм.

6.     Найчистіша і найсмачніша вода – джерельна. Подивись, як над джерелом схиляються квіти, кущі, дерева. Вони оберігають його від посухи, від пилових бур. Не скаламути і ти її джерело.

7.     Ти хочеш принести додому лісові квіти? Зривай їх перед тим, як ітимеш додому і пам’ятай: скромний невеличкий букет ознака гарного смаку, свідомості людини, бережливості, доброти. А про що свідчить оберемок лісових квітів?

8.     Щоб згубити молоде дерево – потрібні хвилини, а виростити – роки. Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев та кущів.

9.     Рана на рослині – рана на живому. Не зашкодь корі дерева.

10. Ніщо так згубно не впливає на все живе, як вогонь. Байдужість, що призвела до пожежі – злочин перед природою і перед людьми. Простеж, щоб у лісі не залишилось навіть іскри від багаття.

11. Покинута консервна банка, скло, можуть поранити лісового звіра. Нагріте сонцем скло може стати причиною пожежі. Не залишай після себе сміття в лісі. Нехай твоє місце відпочинку буде чистим. Рештки їжі лиши для пташок на сухих стручках, для звірів – на пеньку. Для комах – на землі.

 

Пам’ятка для батьків з екологічного виховання

 

Природа – могутнє джерело пізнання , яке через спілкування розкриває людині свої таємниці й робить її більш чутливою до навколишнього світу.

Людина – частина природи, потяг до всього живого закладений у ній від самого народження, та чи не найяскравіше виявляється в дитячому віці.

Дошкільний вік – найважливіший етап у становленні екологічного світогляду людини, передбачає створення передумов гуманної взаємодії з природним довкіллям.

1.Природа – не лише джерело здоров’я і радості. Вона – найбільший друг, неоціненне багатство.

2.Навчіться бачити красу природи і розкривайте її дітям.

3. Візьміть за правило: жодного дня без замилування природними явищами.

4. Якомога більше бувайте на лоні природи.

5.Любіть своє природне довкілля, бережіть його.

6.Нехай ваша рука ніколи не підніметься щоб знищити красу.

7.Хай милосердним буде ваше серце до братів менших.

8.Будьте добрими прикладом для дітей. Навчившись милуватися, любити і берегти природне довкілля, ваша дитина буде милосердною, доброю, співчутливою до всіх і до всього.

   Куди телефонувати у випадках домашнього насильства 

·        Національна поліція – 102 для повідомлення про факт насильства

·        Урядовий контактний центр – 15 47, де цілодобово надають інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які потерпіли від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, консультують з питань насильства стосовно дітей або загрози вчинення такого насильства

·        Система безплатної правової допомоги – 0 800 213 103

·        Національна «гаряча лінія» з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації – 0 800 500 335 або 116 123

  

 Платформа Дія. Цифрова освіта https://osvita.diia.gov.ua/

Безпека дітей в інтернеті 

Як громаді стати цифровою   https://osvita.diia.gov.ua/courses/digital-communities


 БЕЗПЕЧНА ПОВЕДІНКА В ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

ІНТЕРНЕТ-ТЕХНОЛОГІЇ СТАЛИ ПРИРОДНОЮ СКЛАДОВОЮ ЖИТТЯ ДІТЕЙ І СУЧАСНОЇ МОЛОДІ. КОМП’ЮТЕР Є НЕ ТІЛЬКИ РОЗВАГОЮ, АЛЕ Й ЗАСОБОМ СПІЛКУВАННЯ, САМОВИРАЖЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ.

САМОСТІЙНЕ ПІЗНАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО СВІТУ ДОЗВОЛЯЄ РОЗШИРИТИ КОЛО ІНТЕРЕСІВ ДИТИНИ І СПРИЯЄ ЇЇ ДОДАТКОВІЙ ОСВІТІ, СПОНУКАЄ ДО КМІТЛИВОСТІ, ПРИВЧАЄ ДО САМОСТІЙНОГО РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧ.

ВСЕСВІТНЯ МЕРЕЖА ТАКОЖ ЗАДОВОЛЬНЯЄ ПОТРЕБУ ПІДЛІТКІВ У ЛІДЕРСТВІ. ДІТИ, ЯКІ ДОБРЕ ЗНАЮТЬ КОМП’ЮТЕР ТА ІНТЕРНЕТ, БІЛЬШ АДЕКВАТНО ОЦІНЮЮТЬ СВОЇ ЗДІБНОСТІ ТА МОЖЛИВОСТІ, ВОНИ БІЛЬШ ЦІЛЕСПРЯМОВАНІ ТА КМІТЛИВІ. ЩОБ ПОВНОЦІННО ОРІЄНТУВАТИСЬ У ВІРТУАЛЬНОМУ ПРОСТОРІ, ДИТИНІ ТРЕБА ВЧИТИСЯ СТРУКТУРУВАТИ ВЕЛИКІ ПОТОКИ ІНФОРМАЦІЇ, ДОТРИМУЮЧИСЬ ОСНОВНИХ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ В МЕРЕЖІ.

БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ – ДУЖЕ ВАЖЛИВА ПРОБЛЕМА НИНІШНЬОГО ЧАСУ. І СТОСУЄТЬСЯ ВОНА ВСІХ, ВІД ДІТЕЙ ДО ПЕНСІОНЕРІВ. ВОНА СТАЄ ВСЕ АКТУАЛЬНІШОЮ У ЗВ’ЯЗКУ З МАСОВИМ ПРИХОДОМ В ІНТЕРНЕТ КОРИСТУВАЧІВ, МАЙЖЕ, А ТО І ЗОВСІМ, ЧИ НЕ ПІДГОТОВЛЕНИХ ДО ПОГРОЗ, ЇХ ЧЕКАЮТЬ. ТОМУ ДАНА СТАТТЯ І БУДЕ ПРИСВЯЧЕНА ТАКОГО ПИТАННЯ, ЯК БЕЗПЕКА В МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ. АДЖЕ СТРАЖДАЄ НЕ ОДИН КОРИСТУВАЧ, А Й БАГАТО ІНШИХ, ОБ’ЄДНАНІ В ОДНУ ГЛОБАЛЬНУ СТРУКТУРУ.

З МЕТОЮ НАДАННЯ БАТЬКАМ І ПЕДАГОГАМ ДОПОМОГИ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ВІД ВПЛИВУ ШКІДЛИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ РОЗРОБЛЕНО РЯД ПОСІБНИКІВ І СКЛАДЕНО ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЛЯ ДІТЕЙ ОНЛАЙН-РЕСУРСІВ. ЗАЗНАЧЕНІ МАТЕРІАЛИ ДОПОМОЖУТЬ ВІДКРИТИ ДІТЯМ ЦІКАВИЙ, КОРИСНИЙ І, ГОЛОВНЕ, БЕЗПЕЧНИЙ ІНТЕРНЕТ.

 

ПОСІБНИКИ, ЯКІ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ПРОПОНУЄ ВИКОРИСТОВУВАТИ БАТЬКАМ І ПЕДАГОГАМ ДЛЯ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ БЕЗПЕЧНОМУ КОРИСТУВАННЮ ІНТЕРНЕТОМ:

1.     ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ: ПОСІБНИК ДЛЯ БАТЬКІВ / І. ЛИТОВЧЕНКО, С. МАКСИМЕНКО, С БОЛТІВЕЦЬ [ТА ІН.]. – К.: ТОВ “ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК «АВАНПОСТ-ПРИМ»”, 2010. – 48 С.

2.     ВИХОВАННЯ КУЛЬТУРИ КОРИСТУВАЧА ІНТЕРНЕТУ. БЕЗПЕКА У ВСЕСВІТНІЙ МЕРЕЖІ: НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК / А. КОЧАРЯН, Н. ГУЩИНА. – К., 2011. – 100 С.

3.     БЕЗПЕЧНЕ КОРИСТУВАННЯ СУЧАСНИМИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАТИВНИМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ / О. УДАЛОВА, О. ШВЕД, О. КУЗНЄЦОВА [ТА ІН.]. – К.: УКРАЇНА, 2010. – 72 С.

4.     ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ «ДІТИ. ІНТЕРНЕТ. МОБІЛЬНИЙ ЗВ’ЯЗОК», РОЗРОБЛЕНА НАЦІОНАЛЬНОЮ ЕКСПЕРТНОЮ КОМІСІЄЮ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ СУСПІЛЬНОЇ МОРАЛІ.

 

ТИПИ ЗАГРОЗ БЕЗПЕКИ ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ

         1. СТОСУЮТЬСЯ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ:

§  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НЕНОРМАТИВНОЮ ЛЕКСИКОЮ, ІНФОРМАЦІЄЮ СУЇЦИДАЛЬНОГО ХАРАКТЕРУ, РАСИСТСЬКОГО, НЕНАВИСНИЦЬКОГО ЧИ СЕКТАНТСЬКОГО ЗМІСТУ.

§  ЗАГРОЗА ОТРИМАННЯ НЕДОСТОВІРНОЇ ЧИ НЕПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ.

§  ФОРМУВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ (ІГРОВОЇ, КОМП’ЮТЕРНОЇ, ІНТЕРНЕТ).

§  СПІЛКУВАННЯ З НЕБЕЗПЕЧНИМИ ЛЮДЬМИ (ЗБОЧЕНЦІ, ШАХРАЇ, ГРИФЕРИ).

§  ЗАЛУЧЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ ПРОТИПРАВНИХ ДІЙ (ХАКЕРСТВО, ПОРУШЕННЯ ПРАВ ТА СВОБОД ІНШИХ).

2. СТОСУЮТЬСЯ БЕЗПЕКИ ІНШИХ.

§  МАТЕРІАЛИ, ІСНУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ЯКИХ МОЖЕ СТАТИ ПРИЧИНОЮ ПОСЯГАННЯ НА БЕЗПЕКУ ОТОЧУЮЧИХ (НАПРИКЛАД, ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТВОРЕННЯ ВИБУХІВКИ).

§  СВІДОМЕ ТА НЕСВІДОМЕ ВВЕДЕННЯ В ОМАНУ ІНШИХ.

§  ВЧИНЕННЯ ПРОТИПРАВНИХ ДІЙ, ЩО ТЯГНУТЬ ЗА СОБОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗГІДНО З ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ.

§  КІБЕРБУЛІНГ — СВІДОМЕ ЦЬКУВАННЯ ТА ПРИНИЖЕННЯ, ПЕРЕДУСІМ ОДНОЛІТКІВ.

3. СТОСУЮТЬСЯ ЗАГРОЗИ ВИТОКУ ПЕРСОНАЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЇ:

§  РОЗГОЛОШЕННЯ ПЕРСОНАЛЬНОЇ ТА КОНФІДЕНЦІЙНОЇ ІНФОРМАЦІЇ (ПРІЗВИЩА, ІМЕНА, КОНТАКТИ, СЕКРЕТНІ ДАНІ КРЕДИТНИХ КАРТОК, НОМЕРИ ТЕЛЕФОНІВ).

§  ЗАГРОЗА ЗАРАЖЕННЯ ПК ВІРУСАМИ РІЗНОЇ КАТЕГОРІЇ.

§  НЕБЕЗПЕКА ЗАВАНТАЖЕННЯ ПРОГРАМ ЗІ ШКІДЛИВИМИ ФУНКЦІЯМИ.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ РОБОТИ В ІНТЕРНЕТІ:

1.     НЕ ДАВАЙТЕ НІКОМУ СВОЇХ ПАРОЛІВ.

2.     НЕ НАДАВАЙТЕ ОСОБИСТОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПОШТОЮ ЧИ В ЧАТАХ БЕЗ ГОСТРОЇ НА ТЕ ПОТРЕБИ.

3.     НЕ РЕАГУЙТЕ НА НЕПРИСТОЙНІ ТА ГРУБІ КОМЕНТАРІ, АДРЕСОВАНІ ВАМ.

4.     ПОВІДОМЛЯЙТЕ ПРО СИТУАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ, ЯКІ ВАС НЕПОКОЯТЬ (ПОГРОЗИ, ФАЙЛИ ПЕВНОГО МІСТУ, ПРОПОЗИЦІЇ).

5.     ВІДМОВЛЯЙТЕСЬ ВІД ЗУСТРІЧЕЙ З ВИПАДКОВИМИ ЛЮДЬМИ, З ЯКИМИ ПОЗНАЙОМИЛИСЬ В ОНЛАЙНІ.

6.     НЕ ДІЛІТЬСЯ СВОЇМИ ФОТО З НЕЗНАЙОМЦЯМИ.

7.     НЕ ПОВІДОМЛЯЙТЕ ІНФОРМАЦІЮ ПРО КРЕДИТКИ БАТЬКІВ (НОМЕР КАРТКИ, ТЕРМІН ДІЇ ТА ТАЄМНИЙ КОД).

8.     НЕ ВИКЛАДАЙТЕ ФОТО КВИТКІВ, НА ЯКИХ ВИДНО ШТРИХ-КОД ЧИ QR-КОД.

9.     НЕ СКАЧУЙТЕ ТА НЕ ВСТАНОВЛЮЙТЕ НЕВІДОМІ ПРОГРАМИ ЗА ПОСИЛАННЯМИ, НАВІТЬ ЯКЩО ЇХ НАДАЛИ ДРУЗІ.

10. ВСТАНОВЛЮЮЧИ ПЕРЕВІРЕНІ ПРОГРАМИ, КОНТРОЛЮЙТЕ, ЩОБ НА ПК НЕ ДОДАЛИСЬ НЕБАЖАНІ ПРОГРАМИ.

11. НЕ ПЕРЕГЛЯДАЙТЕ ІНФОРМАЦІЮ ЗА НЕВІДОМИМИ ПОСИЛАННЯМИ (ДРУЗІ, ЯКІ НИМИ ДІЛЯТЬСЯ МОЖУТЬ НЕ ПІДОЗРЮВАТИ ПРО ЗАГРОЗУ).

12. НЕ ВІДКРИВАЙТЕ ЛИСТИ-СПАМ, ВОНИ МОЖУТЬ МІСТИТИ ВІРУСИ.

НА ЧОМУ ВАРТО РОБИТИ АКЦЕНТИ?

ОСНОВНА ПОРАДА ДЛЯ ДІТЕЙ БУДЬ-ЯКОГО ВІКУ СКЛАДАЄТЬСЯ З ТРЬОХ КЛЮЧОВИХ АСПЕКТІВ:

1.     ПАМ’ЯТАЙТЕ: КОЛИ ВИ РОЗМІСТИЛИ ІНФОРМАЦІЮ В ІНТЕРНЕТІ, ВИ ВТРАЧАЄТЕ НАД НЕЮ КОНТРОЛЬ. ВИДАЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ ТА ЙОГО КОПІЙ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВЕ.

2.     ПЕРЕВІРЯЙТЕ: ВИ МАЄТЕ ДОСТЕМЕННО ЗНАТИ, КОМУ НАДАЄТЕ ІНФОРМАЦІЮ, А ТАКОЖ, ЯК І З ЯКОЮ МЕТОЮ ВОНА БУДЕ ВИКОРИСТАНА.

3.     ДУМАЙТЕ: ЧИ ВАРТО РОЗМІЩУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ, ЯКЩО ВИ НЕ ЗНАЄТЕ, ЯК ЇЇ ВИКОРИСТАЮТЬ І ЧИ ЦЕ НЕ ЗАШКОДИТЬ ВАМ ЧИ БЛИЗЬКИМ?

 

НАКАЗ МОН

БЕЗПЕЧНА ПОВЕДІНКА В ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ СУКУПНІСТЬ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА ЦІННОСТЕЙ ЩОДО:
1) ПРАВ ЛЮДЕЙ (ЗОКРЕМА ПРАВА В ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ);
2) ЕЛЕКТРОННОЇ УЧАСТІ (УЧАСТЬ У ПРИЙНЯТТІ РІШЕНЬ);
3) ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ПІД ЧАС РОБОТИ З ЦИФРОВИМИ ПРИСТРОЯМИ;
4) МЕХАНІЗМІВ ЗАХИСТУ ПРАВ, ЩО ПОРУШУЮТЬСЯ В ІНТЕРНЕТІ, А ТАКОЖ СПОСОБІВ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ.
У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ, ЩО ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУДЬ-ЯКИХ ПРОЯВІВ НАСИЛЬСТВА ЧИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ВЕРБУВАННЯ ЧИ МАНІПУЛЯЦІЙ В ЦИФРОВОМУ ПРОСТОРІ, ВАРТО ОДРАЗУ ЗВЕРНУТИСЬ ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ ТА НАДІСЛАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПРАВОПОРУШЕННЯ ДО ДЕПАРТАМЕНТУ КІБЕРПОЛІЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ ЗАПОСИЛАННЯМ (HTTPS://TICKET.CYBERPOLICE.GOV.UA ЦІЛОДОБОВО).
ПСИХОЛОГІЧНУ ДОПОМОГУ ТА ПІДТРИМКУ МОЖНА ОТРИМАТИ ЗА НОМЕРАМИ ТЕЛЕФОНІВ:
1) НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ НАСИЛЬСТВУ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ (ПН – ПТ З 12:00 ДО 16:00):
0 800 500 225 (БЕЗКОШТОВНО ЗІ СТАЦІОНАРНИХ);
16 111 (БЕЗКОШТОВНО З МОБІЛЬНИХ).
2) ОНЛАЙН КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ В TEENERGIZER HTTPS://TEENERGIZER.ORG/CONSULTATIONS/
3) ЧАТ-БОТ У TELEGRAM HTTPS://T.ME/KIBERPES_BOT І VIBER HTTPS://CHATS.VIBER.COM/KIBERPES ДОПОМОЖЕ ДІЗНАТИСЬ, КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ.

 


ШАНОВНІ БАТЬКИ! УВАГА!









Порадник для батьків підготовлено в межах проєкту ЮНІСЕФ

“Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні”, який реалізує ВГО “Асоціація працівників дошкільної освіти” за підтримки Міністерства освіти і науки України, Українського інституту розвитку освіти.

Тут зібрано рекомендації та поради, як уберегти дитину від небезпек вдома, поза домом і в умовах

 https://osvita.ua/doc/files/news/896/89615/Poradnik_dlya_batkiv_Podbajte_pro_bezpek.pdf

 


 ШАНОВНІ  БАТЬКИ!

Цьогоріч очікується черговий спалах кору.

      Кір - гостре інфекційне захворювання, високо контагіозне, передається повітряно-крапельним шляхом. Захворювання починається з високої температури, загальної інтоксикації та нездужання, з явищами запального характеру - біль у горлі, кон’юнктивіт, рясною висипкою. Навіть неускладнений кір перебігає досить важко. Агресивна поведінка вірусу призводить до значного зниження імунітету. В період уявного одужання часто приєднується вторинна інфекція, що викликає загрозливі ускладнення: гнійні отити, пневмонії, менінго-паненцефаліти. Згідно офіційних даних Всесвітньої організації охорони здоров’я із тисячі хворих на кір - одна людина помирає. Специфічного лікування проти кору не існує. У 2018-2019 роках Україна пережила черговий спалах кору, Вінниччина теж мала високі показники захворюваності та смертельні випадки. Низькі рівні охоплення щепленнями призводять до циклічних спалаху кору - кожні 5-6 років.

   За останні роки серед дитячого населення області накопичився досить суттєвий прошарок дітей, які за різних причин не отримали своєчасну вакцинацію згідно Календаря профілактичних щеплень, в тому числі проти кору.    

   Звертаємося до Вас з проханням звернутися до сімейного лікаря і перевірити вакцинальний статус своєї дитини. Якщо, за будь-яких причин, Ваша дитина пропустила чергову дозу вакцинації, обов’язково надолужте це. Незважаючи на важкі часи, всі діти до 18-ти років, які не були щеплені до початку нового навчального року, повинні отримати дві дози вакцини.

   Не довіряйте фейковій інформації з невідомих джерел про небезпечність вакцин і недоцільність проведення щеплень! Всі вакцини в Україні безпечні, зареєстровані, схвалені до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров’я України. Вакцина КПК захистить Вашу дитину не тільки від кору, а й від епідемічного паротиту та краснухи.

                          Не відкладайте здоров’я своїх дітей на завтра, провакцинуйте їх вже сьогодні





Перелік сайтів, матеріали  яких будуть корисними для  батьків, дітей і для інших учасників освітнього процесу 

 Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо http://abetka.ukrlife.org/

29. Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillyapid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajnvzayemodiyi-dlya-doshkilnyat. 

30. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette 

31. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/.

32. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей.https://kazky.suspilne.media/list.php.

33. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shhodopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/.

 34. Безкоштовні розмальовки на тему «Правила гігієни»https://mamabook.com.ua/bezkoshtovni-rozmalyovku-gigiena-10/ .

 35. Мультфільм «Небезпечні знахідки». https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g.

 36. Аудіоказки для малят https://oll.tv/uk/kids_audio-tales.

37. «Війна очима дітей», конкурс дитячих малюнків. https://vseosvita.ua/no-war. 38. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб»  ЮНІСЕФ https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY. 39. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан .https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vidzahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan 40. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/. 41. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattyastresu-u-ditej/.15

42. «Дерево казок» — читати та слухати казки (аудіо) різних народів.https://derevo-kazok.org/audio-tales/.

43. Журнал для дошкільнят і молодших школярів «Джміль» ( цікаві бесіди, вірші, приказки, оповідки, нетрадиційні техніки образотворчості, досліди в домашніх умовах, комікси, електронні додатки тощо) https://jmil.com.ua/2022-2.

 44. Кращі казки з усього світу для читання дітям дорослими, добірка аудіо казок.http://kazkar.info/. 

45. Казки для дітей українською мовою.https://onlyart.org.ua/children/kazky/?fbclid=IwAR2yXzQTyfuUTtCw7nn TTQYVAj2g4T42oRwfe6i8NactHTqRDh-8_tc1KK8. 46. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, анекдоти, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/. 

47. Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.


                                                 Консультація для батьків.

       Булінг, як актуальна соціально-педагогічна проблема.

Чому діти стають булерами?
Булінг (від анг. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.
Форми булінгу:
фізичний  –   нанесення   ударів,  штовхання,  пошкодження  або  крадіжка власності;
словесний обзивання, глузування;
соціальний виключення із групи (ізоляція);
електронний (кібербулінг) булінг із використанням технічних та електронних засобів (комп’ютер, мобільний телефон, електронна пошта і сайти соціальних мереж).
Серед причин булінгу в колективі вчені виділяють наступні: боротьба за лідерство; зіткнення різних субкультур, цінностей, поглядів і невміння толерантно ставитися до них; агресивність і наявність у дитини психічних і фізичних вад; заздрість; відсутність предметного дозвілля тощо.
Як соціально-психологічне явище булінг впливає на всіх учасників групи дітей, де він виникає.
Хто провокує булінг в дитсадку.
Булінг серед дітей старшого дошкільного віку в ЗДО можуть спровокувати дорослі.
Діти старшого дошкільного віку одразу сприймають ставлення авторитетних дорослих до інших і беруть це ставлення за зразок.
Вони починають цькувати дитину чи дітей, якщо дорослі:
   зневажливо ставляться до дитини, яка часто плаче або невпевнена в собі;
      ігнорують скаргу дитини на те, що її образили однолітки глузує із зовнішнього вигляду дитини;
   образливо висловлюється про дитину;
   проявляє огиду щодо фізичної або фізіологічної особливостей дитини; батьки або члени сім’ї:
   б'ють та ображають дитину вдома;
   принижують дитину у присутності інших дітей;
   проявляють сліпу любов та виконують усі забаганки дитини;
      ставляться до своєї дитини як до неповноцінної особистості, жаліють (неповна родина, дитина хвора або має відхилення в розвитку).
Усі діти потребують підтримки дорослих— батьків, вихователів, практичного психолога та соціального педагога. Саме вони мають допомогти дітям налагодити партнерські взаємини з однолітками у групі.
Наслідки для булера
Агресор менше страждає від наслідків буллінга, ніж жертва, але все ж безслідно це не проходить і для нього:
Неблагополучне майбутнє. Примітивні асоціальні способи поведінки перестають діяти в дорослому світі, й булери опиняються на узбіччі життя. У той час, як колишні жертви, заучки і ботани, закінчують університети, отримують хорошу роботу і забезпечене майбутнє, агресори потрапляють до тюремної камери. У кращому випадку вони працюють на низько  кваліфікованій та низькооплачуваній роботі ті з заздрістю дивляться на своїх колишніх шкільних товаришів.
Якщо ви стали свідком булінгу необхідно:
   виступити проти кривдника, дати зрозуміти, що він неправий;
   підтримати того, кого ображають;
   повідомити дорослим (педагогу, психологу, керівнику ЗДО психологу) про факт такої поведінки.
 
Профілактика виникнення та подолання проявів булінгу в дитячому середовищі
Дослідження свідчать, що останнім часом значно збільшилася кількість дітей дошкільного віку з підвищеною тривожністю. Однією з основних причин такої негативної динаміки є жорстоке поводження з дітьми. Дитинство — пора становлення особистості. І саме у цей період дитина потребує найбільшої уваги і захисту. Тож найближче оточення має забезпечити дитині належний догляд та турботу, а головне безпечне і радісне існування.

Кожним зверненням до дитини словом, інтонацією, жестом, і навіть мовчанням — ми повідомляємо їй не лише про себе, свій стан, а й про неї, частіше саме про неї. Від повторюваних знаків схвалення, любові та прийняття у дитини з'являється відчуття: «зі мною все гаразд», «я хороший». А від сигналів осуду, незадоволення, критики відчуття «зі мною щось не так», «я поганий». Емоційна пам'ять дитини фіксує ці відчуття, і вони стають основою формування самооцінки. У ранньому та молодшому дошкільному віці вплив найближчого оточення відіграє вирішальну роль у становленні особистості дитини.
З перших років життя дитина «вбирає» все, що бачить і чує у себе вдома, адже її життєдіяльність стає часточкою життя сім'ї. Тож гармонійна та доброзичлива атмосфера сімейних стосунків дуже важлива для зростання малюка. Від доброзичливості найближчого оточення дитини залежить її емоційне і фізичне здоров'я, вміння контактувати з людьми. Діти, яких поважають, учаться поважати інших. Про яких турбуються — вчаться ви- являти турботу. Яких люблять такими, якими вони є, вчаться бути терпимими до інших.
Так закладаються основи гуманних стосунків батьків і дітей.
Тому метою співпраці з родинами вихованців є допомогти батькам зрозуміти    і прийняти сучасні гуманістичні ідеї та переконання, які ґрунтуються на повазі до особистості дитини. Адже батьки часто не розуміють, що їхні дії є жорстокими щодо дитини і можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Деякі діти інколи жорстоко поводяться з однолітками. Це вияв- ляється в образливих прізвиськах, глузуванні над зовнішнім виглядом, погрозах, приниженнях. Діти можуть демонстративно заздрити одноліткам, зачіпати їх, змагатися з ними та часом агресивно підкреслювати власну перевагу.
Чомусь явище цькування, яке ще можна назвати новомодним словом
«булінг», вважають у нашому суспільстві абсолютно нормальною, навіть звичною справою, надто серед дітей і молоді. При цьому навіть дорослі та, здавалося б, розумні люди часто звинувачують у тому, що відбувається, не ката, а жертву: «Що, відсіч не можеш дати?». Утім, мало хто уявляє, які насправді руйнівні наслідки має булінг.
Один розбишака здатний перетворити на справжній жах похід до садочку. Знущання можуть залишити глибокі емоційні рубці на все життя. А в екстремальних ситуаціях вони можуть завершитись погрозами насильства, псування майна або серйозними тілесними пошкодженнями. Булінг (цькування) це навмисне знущання фізичним, вербальним або психологічним способом. Воно може варіювати від ударів, штовхань, лайки, погроз і насмішок до вимагання іграшок і цінного майна. Деякі діти знущаються, уникають, ігнорують інших і поширюють про них неправдиві чутки.
Булінг це відносно новий термін для пересічного громадянина ,    зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався

з цим явищем у дитинстві. Під терміном "булінг", пояснюють це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо- емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у школі, але й протягом усього їх подальшого життя.
Тривалі психологічні, психіатричні та сучасні неврологічні дослідження підтверджують, що емоційне насилля може завдати серйозної шкоди.
Головне, що при цьому варто пояснити, — слова самі по собі нічого не озна- чають, важливі лише емоції, які ми пов’язуємо з певним словом. Адже якщо, наприклад, у батьків є дивна звичка лагідним голосом говорити дитині «ти мій   дурник»      дитина   вважатиме   слово   «дурник»   схвальним,   доки не зіштовхнеться з ним поза своєю родиною. А якщо ситуація цілком залежить від наших емоцій нам цілком до снаги її змінити.
Чому важливо вчасно відреагувати ?
Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті.
Ті, хто піддаються булінгу:
·         втрачають відчуття емоційної та фізичної безпеки, довіри до місця, у якому мають перебувати щодня;
·         відчувають безпорадність і страх від постійної загрози. Булінг провокує тривожні та депресивні розлади, пригнічує імунітет, що підвищує вразливість до різних захворювань;втрачають повагу до себе. Страхи та невпевненість руйнують здатність до формування та підтримки стосунків з однолітками, що призводить до відчуття самотності;
·         втрачають інтерес до різних форм активності та не можуть нормально навчатися. У деяких випадках можна простежити зв’язок між потерпанням від булінгу та розладами харчування, емоційної сфери (депресіями та суїцидальною поведінкою).
Ті, хто булять:
·         частіше за інших потрапляють у ситуації, де проявляється насилля та порушуються норми поведінки;
·         частіше беруть участь у бійках.
Ті, хто вимушені спостерігати:
·         часто страждають від відчуття безпорадності, етичного конфлікту: втрутитись у ситуацію булінгу чи ж залишитись осторонь;
·         потерпають від депресивних станів чи перезбудження, намагаються менше відвідувати заклади освіти.
Навіть поодинокий випадок булінгу залишає глибокий емоційний слід, що робить проблему найпоширенішою причиною звернень до дитячого психолога.
Психологи визначають декілька основних причин:
·         Занижена самооцінка. Навіть якщо дитина виявляє її через нарцисизм, надмірну відкритість, зверхність.
·         Домашня атмосфера. Дуже часто жертвами булінгу стають діти, яких вдома принижують, знецінюють, ображають. Або є родини, де дитину звикли жаліти - нещасна, хвора, росте без батька .Школа і садок — каталізатор домашніх проблем. Тож, якщо дитина звикла отримати більше уваги до себе, поблажливість батьків, коли вона бідна й нещасна, то вона буде створювати навколо себе таку ж атмосферу і в закладі освіти.
·         Атмосфера в групі. Бувають колективи, в яких є дитина-агресор. Вона свідомо шукає слабшого, використовує його як грушу для биття, вирівнюючи свій психологічний стан.
Що робити батькам
·         У першу чергу заспокойтесь, і тільки після цього починайте розмову з дитиною.
·         Дайте відчути, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити.
·         Запевніть дитину, що ви не звинувачуєте її у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто.
·         Пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте терплячими та делікатними.
·         Спробуйте з’ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись.
·         Запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час ближче до дорослих, не залишатися після уроків тощо).
·         Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга.
·         Спитайте, яка саме ваша допомога буде корисна дитині, вислухайте уважно. Можливо ви запропонуєте свій варіант. Це допоможе розробити спільну стратегію змін.

·         Пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків..
·         Спільно з дитиною шукайте нові способи реагування на ситуацію булінгу.
·         Обговоріть, до кого по допомогу дитина може звертатися у закладі.
·         Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу. Рекомендуємо з цим звернутися до дитячого психолога.
·         Підтримайте   свою   дитину   у   налагодженні   дружніх   стосунків   з однолітками.
·         Поясніть дитині, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підт                                                                            
ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ АГРЕСОРУ
Дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу. Якщо ваша дитина - агресор, радимо:
·         Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що "всі так роблять", або "він заслуговує на це".
·         Уважно вислухайте дитину і зосередьтеся на пошуку фактів, а не на своїх припущеннях.
·         Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як "хлопчики завжди будуть хлопчиками" або "глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства".
·         Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, коментарі з сексуальним підтекстом, бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування, плітки, публічні приниження, штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.
·         Діти, які булять, заперечують це так довго, як тільки можуть. Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.
·         Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство.
·         Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення.

·         Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.
·         Агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої   дитини   та   розлади   поведінки. Порадьтеся з дитячим психологом.
Наслідки
Наслідки булінгу можуть бути різні. Найчастіше це замкнутість, психологам доводиться працювати з антисоціальними дітьми, які абсолютно не вміють спілкуватися з навколишнім світом. Доводиться пояснювати, що світ не такий страшний, яким був до цього. Це може тривати від 2 до 3 років. У таких дітей руйнується віра у соціум, вони насторожені, тривожні. Але найбільший страх — це суїцидальні думки.
Перш за все, батьки мають підтримати дитину. Часто вони думають, що це само собою минеться, розсмокчеться, але це не так.
НЕ МОЖНА РОБИТИ ВИГЛЯД, ЩО ЦЬОГО НЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ. 


Куди звертатися

До керівника закладу.

Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів) – зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103*.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .

*цілодобово та безкоштовно в межах України


 Шановні мешканці нашої громади!

Нагадуємо, що місце проживання новонародженої дитини батьки або законні представники зобов’язані зареєструвати протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

Витяг про реєстрацію місця проживання з реєстру територіальної громади дитини може знадобитися для:

·        відвідування дошкільних та шкільних закладів освіти;

·        отримання соціальних послуг (оформлення субсидій, статусу та оформлення пільг багатодітної родини тощо);

·        отримання медичного обслуговування;

·        взяття на квартирний облік родини при виконавчому комітеті;

·        отримання паспорта громадянина України у вигляді ID-картки;

·        оформлення документів для виїзду за кордон.

 

Документи, які необхідно надати для реєстрації місця проживання дитини до 14 років:

-          оригінал паспорту законного представника (батька, матері);

-          оригінал свідоцтва про народження;

-          реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) (у разі наявності);

-          у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами - обов’язкова присутність другого з батьків з оригіналом паспорту (або нотаріально посвідчена згода на реєстрацію місця проживання дитини; або рішення суду чи органу опіки про визначення місця проживання дитини; або свідоцтво про смерть; або витяг з реєстру ДРАЦСу у разі внесення відомостей про батька зі слів матері);

-          згода іпотекадержателя або довірчого власника (за умови перебування житла в іпотеці, довірчій власності);

-          за реєстрацію місця проживання сплачується адміністративний збір.

Послугу можна отримати у всіх відділеннях ЦНАП «Прозорий офіс» м. Вінниці та на віддалених робочих місцях. За більш детальною консультацією звертайтесь до Кол-центру «Прозорого офісу»:тел.(0432) 65-50-50; (067)000-266-1, (073)000-266-1.




Інформація щодо роботи Гарячої Лінії психологічної допомоги і підтримки для дорослих і дітей за номером 0 800 210 160 (конфіденційно, анонімно, цілодобово) безкоштовно зі всіх операторів в Україні.



Усі послуги та допомога в одному місці: на Вінниччині запустили Telegram бот для мешканців та ВПО

На Вінниччині запрацював Telegram бот «ВінСоцБот», який містить уніфіковану інформацію про доступні послуги та допомогу для місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб під час військового стану.

 Telegram бот «ВінСоцБот» являється віртуальним помічником, який у зручному форматі пропонує знайти користувачу корисну для себе інформацію щодо:

-         медичних, освітніх, пенсійних та адміністративних послуг;

-         реєстрації внутрішньо переміщених осіб та отримання різного роду допомоги (виплат, компенсацій, гуманітарної допомоги тощо);

-         послуг у сфері захисту населення, включаючи психосоціальну підтримку, юридичну та загальну соціальну допомогу.

 Користувачу достатньо лише обрати назву територіальної громади Вінницької області, а Telegram бот запропонує доступні види послуг та допомоги з довідковою інформацією та контактами.

 «Зараз є великий об’єм інформації щодо послуг для внутрішньо переміщених осіб, проте вона  досить розпорошена, і як наслідок, громадяни витрачають багато часу, щоб отримати консультацію на особистому прийомі в тих чи інших установах або на пошук необхідної інформації в мережі Інтернет, при цьому не завжди використовуючи перевірені джерела. Тому виникла ідея створити єдиний ресурс, який містив би актуальну та перевірену інформацію.

ВінСоцБот - реальна можливість швидко отримати необхідну інформацію про послуги, доступні для внутрішньо переміщених осіб в розрізі кожної територіальної громади у сучасному та зручному форматі», - розповідає директор Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОВА Світлана Ярмоленко.

 

Створення Телеграм боту «ВінСоцБот» стало можливим завдяки підтримки Гуманітарної організації «Інтерсос» у рамках  проєкту «Посилення стійкості та покращення координації захисту внутрішньо переміщених осіб та місцевих громад у Центральній Україні», який реалізовується у партнерстві із Triangle Humanitaire (TGH) та фінансується УВКБ ООН.

 «Гуманітарна організація «Інтерсос» прагне полегшити доступ до інформації для людей, які її потребують. Чат-бот доповнює діяльність INTERSOS у сфері захисту населення у Вінницькій області, пропонуючи цілісну та легко доступну інформацію про послуги для всього населення області», - коментує керівниця Місії Гуманітарної організації «Інтерсос» в Україні Александра K. Вишневська.

 Телеграм бот можна знайти у пошуку Telegram месенджера за назвою «ВінСоцБот» або @VinSoc_bot, або ж відсканувати наступний QR-код з мобільного телефон 


У РАЗІ
НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ
АБО ВІЙНИ

Довідник


Зміст

 Як підготуватися до надзвичайної ситуації

  •         Як підготувати власну оселю.
  •      Як підготувати запас води.
  •       Як підготувати транспортний засіб

  •       Якими продуктами запастися для дому та тривожної  валізи.

  •        Як підготувати аптечку. 
  •        Що покласти в тривожну валізу.
  •        Як домовитися з родичами та близькими про план дій.
  •        Як подбати про домашніх тварин
  •    Зв’язок та пошук інформації

  •          Як бути на зв’язку та отримувати інформацію.
  •         Як використовувати рації.
  •         Як захиститись від дезінформації.
  •         Яким джерелам інформації можна довіряти.

        Укриття

  • Що таке укриття.
  • Що робити, коли почули сирени.
  • Правила перебування в укритті.

   У зоні бойових дій

  •           Як поводитися під час обстрілів.
  •           Правила поведінки в зоні бойових дій.
  •           Як допомагати армії в зоні військових дій.

Електронна версія довідника: https://dovidka.info/


Серія ігрових онлайн-зустрічей для дошкільнят від команди The LEGO Foundatio

  

















Нові матеріали до рубрики «Сучасне дошкілля під крилами захисту», які доцільно використовувати у спілкуванні з дітьми дошкільного віку.

Матеріали містять онлайн-заняття з музики, математики, розвитку мовлення, психологічні поради, важливі нормативно-правові акти та багато корисної інформації щодо поведінки в умовах воєнного стану.

                                           

Українські діти та підлітки під час війни потребують особливої уваги батьків і опікунів, щоб отримувати зрозумілу інформацію про події навколо. Асоціація психологів Португалії на допомогу дорослим підготувала посібник «Розмови про війну» українською мовою. 

Психологи радять вислуховувати занепокоєння дітей щодо війни, говорити з ними та відповідати на поставлені запитання. Відкриті та щирі розмови захистять психіку дитини, а також допоможуть повернути відчуття безпеки. Крім цього, у такий спосіб батьки та викладачі зможуть заохотити дітей і підлітків бути допитливими.

Із посібника «Розмови про війну» дорослі дізнаються:

  • чому важливо говорити про воєнні дії таяк це робити;
  • чи розуміють діти значення слова «війна» та як вони почуваються під час обговорення бойових дій;
  • як завдяки бесіді про війну навчити дитину ненасильницькій поведінці та заохотити її до розбудови миру.

До посібника внесено поширені запитання про війну, а також підказки для дорослих, які допоможуть давати відповіді під час розмови з дітьми. 

Також діє Телеграм-канал «Підтримай дитину», у якому розміщено додаткові матеріали для подолання психотравми в дітей. 

Нагадаємо, в Україні стартував проєкт психологічної підтримки «Поруч» для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна.


Застосунок Health Coaching, який наразі безкоштовний для українців, містить персоналізовані програми тренувань, які складаються з різних видів фітнесу, танців, прогулянок, йоги, боксу, пілатесу, бігу, а також тренування для людей на кріслах колісних, користувачів похилого віку та вагітних.

Крім цього, Health Coaching пропонує навчальні курси з основ правильного харчування, персоналізовані програми з можливістю вибору типу дієти чи калоражу та програми харчування для людей із діабетом І та ІІ типу.


Відповідно до рекомендацій МОН, з 14 березня 2022 року в тих областях нашої держави, де є можливість навчатись, відновлено освітній процес. Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України розроблено рекомендації щодо організації навчального процесу для дітей із порушеннями зору, слуху та інтелектуального розвитку.

Під час війни діти з особливими освітніми потребами постійно перебувають у стані невизначеності. Звук повітряної тривоги та вибухів, дорога та незнайомий простір у випадку евакуації – усе це викликає страх, розгубленість і тривогу. Оскільки ці діти мають обмежені можливості швидко реагувати та обробляти інформацію з навколишнього середовища, важливо запроваджувати у навчальний процес кроки підтримки, які допоможуть мінімізувати наслідки психологічної травми.

Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України розробив відповідні поради та рекомендації:

Нагадаємо, учителі спеціальних шкіл об’єднуються для допомоги дітям з особливими освітніми потребами та публікують розвивальні ігри та вправи для школярів.


Команда Міністерства освіти і науки додала нові матеріали до розділу "Сучасне дошкілля під крилами захисту"які доцільно використовувати у спілкуванні з дітьми дошкільного віку.

Матеріали містять онлайн-заняття з музики, математики, розвитку мовлення, психологічні поради, важливі нормативно-правові акти та багато іншої корисної інформації щодо поведінки в умовах воєнного стану. 

До оновлення долучились ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти», представництво The LEGO Foundation в Україні, цифрове видавництво MCFR, Асоціація дитячих центрів України, журнал «Дошкільне виховання», видавництво «Ранок», педагогічні працівники комунальних і приватних закладів дошкільної освіти.

Відділ дошкільної освіти МОН України щиро вдячний усім, хто допомагає українському дошкіллю в цей нелегкий час воєнного стану.  

                                                       https://numo.mon.gov.ua/


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу